Evropská unie definitivně schválila šestý balík sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu. Dohodla se na tom, že za šest měsíců přestane dovážet surovou ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Časově nespecifikovanou výjimku má ropovod Družba. Německo a Polsko, dovážející ropu jeho severní větví, se však zavázaly do konce roku tento import ukončit. Sedmadvacítka by se tak měla celkem zbavit více než 90 procent ruské ropy. Nový balíček sankcí však postupně ohrozí zásobování středoevropského trhu včetně Česka a následně také slovenského trhu. Prohlásil to v rozhovoru pro FORUM 24 tiskový mluvčí Slovnaftu Anton Molnár.
Proč se podle Slovnaftu sankce na středoevropském trhu projeví?
Slovnaft byl v minulosti budován a dimenzován pro Československo. Poté, co došlo k rozdělení státu, stala se z něj de facto vývozní firma, protože dvě třetiny produkce míří do zahraničí, nejvíce samozřejmě do České republiky, kde to je 27 % nafty a 23 % benzinu.
Schválené sankce vlastně znamenají, že Slovnaft sice může dovážet ruskou ropu, ale výrobky z ní již nebude smět distribuovat dále. Takže výjimka, kterou si vyjednala Česká republika na 18 měsíců, se po tomto rozhodnutí změnila na 8 měsíců. A počítá se to již od data schválení, tedy v těchto dnech.
Odrazí se to i na vašem domácím trhu? Nebo jen v zemích, kam Slovnaft vyváží?
Dopad sankcí se odrazí i na slovenském trhu. Pokud totiž nebude smět Slovnaft vyvážet, nebude důvod vyrábět. Dostali bychom se pod úroveň tzv. technologického minima, kdy se ještě výroba s ohledem na ceny energií, náklady na zaměstnance a podobně vyplatí. V takovém případě by nám mohl přikázat stát, abychom vyráběli, ale pak bychom mohli zásobovat maximálně Slovensko, vyvážet bychom stejně nesměli.
Hovořilo se o třech letech potřebných pro úpravu rafinérie, aby nebyla závislá na ruské ropě. Opravdu to nelze nijak urychlit?
Technologické úpravy rafinérie skutečně není možné nijak urychlit. Ty tři roky, o nichž se hovoří, jsou termínem minimálním. A ještě je nutné vzít v úvahu i to, že během úprav by rafinérie nevyráběla naplno.
Myslíte, že by se mohlo podařit situaci zvrátit a prodloužit onu lhůtu 8 měsíců?
Ke změně pravděpodobně nedojde, slovenská diplomacie nebude zřejmě tak silná, aby dokázala dojednat úpravu termínu výjimky či nějakou jinou úpravu, jež by dovolovala Slovnaftu exportovat paliva. S úpravou by totiž muselo jednohlasně souhlasit všech 27 zemí Evropské unie, což se zdá nepravděpodobné.
Má současná situace nějaké řešení, nebo se mají čeští spotřebitelé začít bát, že v příštím roce nebudou mít k dispozici dostatek pohonných hmot?
To, že Slovnaft po schválení sankcí prohlásil, že nebude po oné lhůtě osmi měsíců schopen zásobovat středoevropský trh, sice zní jako strašení, ale jde bohužel o realitu. V případě České republiky rafinérie v Litvínově ani v Kralupech nebudou schopné v dostatečném množství zásobovat trh.
Řešením pro středoevropský trh a samozřejmě i pro Českou republiku je ropovod Adria, jímž může na Slovensko, a tedy i do Slovnaftu proudit ropa nepocházející z Ruska, a tudíž nepodléhající žádnému embargu, ale i tam jsou nutné kapacitní úpravy, které potřebují jistý čas.