Španělsko bojuje s druhou vlnou koronaviru. Obyvatelstvo je, stejně, jako u nás, unavené z neustálých opatření. Podle španělské viroložky Margarity del Valové Španělsko situaci zvládne. Lidé si ale budou muset zvyknout na dlouhodobá opatření včetně povinnosti nosit roušky, uvedl server Novinky.cz.
Španělsko společně s Českou republikou hlásí rekordní počty nakažených. Jedná se o nejvíce zasažené země v Evropě. Není proto divu, že nejen česká, ale i španělská vláda zavádí nová opatření. Země tak musí čelit nesouhlasu obyvatel. Ve Španělsku se navíc potýkají i s rozhodnutím soudu, který anuloval rozhodnutí vlády zakázat vycházet obyvatelům Madridu a okolních měst.
Mezi sebou se přou i španělští odborníci. Mezitím, co v pátek hlavní epidemiolog Fernando Simón prohlásil, že „chodit do barů a hospod za dodržení řady pravidel je bezpečné“ a že „život neskončil, jen je třeba ho pozměnit“, oponovala viroložka Valová, že bary a restaurace rozhodně nejsou bezpečným místem.
„Ve Španělsku jsme se rozhodli soustředit jenom na roušky. A jedním opatřením epidemii pod kontrolu nedostanete,“ prohlásila uznávaná vědkyně působící na madridské univerzitě. Sama Valová roušky uznává, ale zdůrazňuje důležitost ostatních opatření.
Oproti České republice, ve které funguje pravidlo 3R (rouška, ruce, rozestupy), by podle Valové mělo Španělsko doporučit ještě vyhýbání se uzavřeným prostorům. Podle Valové totiž začíná přenos viru vzduchem nabývat na důležitosti, což potvrzuje stále více a více důkazů.
Podle Valové jsou dočasná nařízení vlády nedostatečná. Kritizuje například situaci, která každodenně vzniká v městské hromadné dopravě, kde jsou lidé namáčknuti na sebe. Stejný problém je i u nás. Nezbytná opatření lidé podle Valové nedodržují ani v barech a restauracích. Viroložka spatřuje problém i v turismu, kdy zejména v létě jela většina Španělů navštívit své příbuzné.
Valová tvrdí, že si Španělé budou muset zvyknout na jiný životní styl. „Budeme si muset zvyknout na nošení roušek a přijetí dalších opatření na pár let a integrovat je do našich životů,“ uvedla s doplněním, že se snad jednou stanou přirozenou součástí našich životů a budeme je považovat za nezbytné. Například v Itálii je v současné době povinnost nosit roušky zavedená i ve venkovních prostorách. To samé pravidlo platí i v nejpostiženějších místech Francie.
Valová ale zdůraznila, že pouze roušky v šíření nákazy nezabrání. „Za pár let se z toho dostaneme, ale nečekejme, že to bude stometrový sprint. Tohle bude maraton,“ dodala.