Skupina ČEZ od července dramatickým způsobem zdraží plyn domácnostem se smlouvou na dobu neurčitou. Ve srovnání s posledním ceníkem společnosti z počátku února ceny narostou výrazně, a to podle spotřeby o 76 až 86 procent. Informovaly o tom Novinky.cz. Spotřebitelé, kteří mají vyšší spotřebu, si tak ročně budou muset připlatit mnoho desítek tisíc korun. U elektrické energie společnost rovněž zvyšuje ceny, tam se to však zatím týká menšího počtu spotřebitelů. Souběžně s tím také dochází k častějšímu porušování zákona ze strany tzv. energošmejdů.
Zdražování plynu se dotkne nejenom zákazníků, kteří ho od společnosti ČEZ začnou odebírat nově, ale i těch stávajících. „Situace je bohužel bezprecedentní. Ceny vyrostly kvůli válce na nové rekordy a jsou velmi vysoko už dlouho, s čímž se nedalo počítat,“ řekl Právu mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
„Mnohem důležitější je i bezpečnostní hledisko. V současné době musíme kvůli bezpečnosti dodávek a zásobení se před další topnou sezonou dokupovat vyšší množství plynu za aktuálně nepříznivé velkoobchodní ceny,“ pokračoval mluvčí společnosti a doplnil: „To se bohužel projeví i v cenících pro některé koncové zákazníky na následující topnou sezonu.“
Červencové navýšení cen podle Gazdíka zasáhne zhruba pětinu zákazníků, ostatních se v tuhle chvíli nedotkne, protože ti mají cenu plynu fixovanou, ovšem desetině z nich končí fixace ve druhém pololetí letošního roku, takže ani ti se v následujícím období zdražení plynu nevyhnou.
Domácnosti se smlouvou na dobu neurčitou, které mají spotřebu 80 kubíků plynu a na plynu jenom vaří, tím pádem od července za jeden kubík zaplatí 53 korun místo 30 korun. To je nárůst o 76 procent. Ročně je tak plyn vyjde na více 4200 korun namísto dřívějších 2400.
Výrazně hůře na tom budou rodiny, které na plynu vaří, topí jím i ohřívají vodu. Pokud ročně spotřebují 1800 kubíků, jejich roční výdaje na plyn stoupnou ze 48 300 korun na 89 tisíc korun. Nejpostiženější kategorií jsou pak domácnosti, které žijí v rodinném domě a plynem topí, ohřívají vodu a rovněž na něm vaří. Při spotřebě 3000 kubíků se musí připravit, že ročně zaplatí přes 147 tisíc korun. Doposud přitom jejich účet za plyn byl 79 230 korun.
Komu a jak se zvýší ceny
Kromě plynu společnost ČEZ od července zdraží také elektřinu. To se ale dotkne pouze nových zákazníků a těch, kterým končí fixace (do konce letošního roku jde o pět procent zákazníků ČEZ). Netýká se to tedy těch stávajících se smlouvou na neurčito ani těch s fixací cen elektřiny. „Neměníme a v dohledné době neplánujeme změny u základního ceníku na dobu neurčitou pro stálé zákazníky, kde je většina našich klientů,“ vysvětlil Právu mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.
U nejběžnější sazby D02d se tak u smlouvy na dobu neurčitou kilowatthodina (kWh) zdraží z 5,92 koruny, kolik stála podle ceníku z konce loňského roku, na 9,96 koruny. U sazby D57d, využívané lidmi s elektrickým topením, se pak jedná o zdražení z 3,78 na 8,79 koruny. Ceny nových produktů s fixací se zvýšily už od poloviny května. Při fixaci ceny na rok tak u sazby D02d zákazník platí 10,59 koruny za kWh a u sazby 57d to je 9,18 koruny.
Vysoké ceny plynu se odvíjejí od války na Ukrajině a situace na trhu s touto komoditou. Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se začala prudce zvyšovat po 24. únoru, kdy ruská vojska zahájila invazi na Ukrajinu. Megawatthodina tak v březnu přechodně stála i 345 eur. Před rokem se její cena pohybovala mírně nad 18 eury. Aktuálně je nejnižší zhruba od poloviny února, přesto však meziročně asi o 360 procent vyšší. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn pro evropský trh s dodáním v červnu se v pátek dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala kolem 83 eur (2050 Kč) za megawatthodinu (MWh).
Pozor na podomní „prodej“
Obtížnou situaci na trhu s energiemi a paniku ohledně jejich ceny zneužívají tzv. energošmejdi, jak upozornily Seznam Zprávy. Naprostá většina společností zprostředkovávajících smlouvy na dodávky energií (devět z deseti) letos porušila zákon. „Z deseti kontrol firem nabízejících zprostředkování smluv na energie bylo v 1. čtvrtletí 2022 zjištěno porušení zákona v devíti případech. Právní moci nabylo pět pokut v celkové výši 3 420 000 korun,“ řekl Seznam Zprávám mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.
Obětí energošmejdů jsou často senioři. Nabízejí jim nevýhodné smlouvy, pokoušejí se jim namluvit nepravdivé informace o jejich dodavateli energií a přemlouvají je k okamžitému podpisu smlouvy, jinak se údajně připraví o slevu. Problematický je v tomto ohledu především podomní prodej, u kterého by lidé měli být už z principu opatrní. V aktuální situaci, kdy se energie zdražují a řada dodavatelů již ukončila svoji činnost, tak podobných případů přibývá.