V neděli se v Praze v Chrámu svatého Víta uskutečnila již tradiční pietní akce, mše za zavražděné oběti heydrichiády. Konkrétně jde o pomocníky parašutistů, kteří sem byli vysláni na přelomu let 1941 a 1942, a jejich rodinné příslušníky, jejichž životní pouť byla násilně ukončena 24. října 1942 v koncentračním táboře Mauthausen. Nacisté se tak pomstili za smrt Reinharda Heydricha, jenž zemřel 4. června 1942 po úspěšném útoku členů výsadku Anthropoid. Mezi oběťmi byla i rodina policejního inspektora Václava Krále z Plzně.
Příbuzní a pomocníci parašutistů z řad domácích odbojářů byli shromážděni v Terezíně, odkud byli následně deportováni dvěma transporty do Mauthausenu, kde byli ve dvou velkých skupinách popraveni. První transport, zvláštní vlak č. 206, složený z pěti vagonů třetí třídy, odjel z nádraží v Bohušovicích nad Ohří 22. října 1942 a čítal 262 osob, mezi nimiž byli hlavně lidé přímo zapojení do podpory parašutistů, ale také nejbližší příbuzní Josefa Valčíka a Jana Kubiše. Druhý zvláštní vlak vyjel o několik měsíců později, 24. ledna 1943, a do Mauthausenu odvezl dalších 31 odbojářů, kteří se podíleli na přípravě útoku na zastupujícího říšského protektora či poskytovali ubytování parašutistům.
Mezi „cestujícími“ v prvním vlaku byl Václav Král jeho manželka Pavla a dcera Helena. Do Mauthausenu dorazili 23. října. Zbývalo jim již jen několik hodin života.
Spolehlivý policista
Václav Král se narodil 2. května roku 1891 v Plzni do rodiny dělníka Václava Krále a Amálie, rozené Mikotové. Poté, co absolvoval základní vzdělání, se vyučil číšníkem, ovšem „táhlo“ jej to k policii, jejímž příslušníkem se stal počátkem dvacátých let.
V roce 1923 se oženil s Pavlou Pichlovou, narozenou 3. března 1896, která pocházela z rodiny plzeňského strážníka Aloise Pichla. Manželé se pak nastěhovali do bytu č. 6 ve druhém patře domu v ulici Pod Záhorskem 1. Zde se v roce 1925 narodila dcera Helena.
A právě tuto adresu obdrželi 28. prosince 1941 v letadle mířícím do okupované vlasti Josef Gabčík a Jan Kubiš z Anthropoidu jako záchytný bod. Václava Krále doporučil jeho policejní kolega z Plzně Adolf Horák, jenž byl v té době v československé…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.