Za posledních sedm let poklesl v Česku počet lidí v exekuci o 223 tisíc, problémy ale přetrvávají, například v oblasti vícečetných exekucí. Ukazuje to nový projekt Mapa zadlužení, který slouží zejména samosprávám ve snaze snižovat počty exekuovaných na svém území. Projekt představil Institut prevence a řešení předlužení, který spojil a rozšířil fungující mapu exekucí a mapu bankrotů.
Cílem Mapy zadlužení je dát k dispozici lepší analytický nástroj, zejména městům a obcím, který by při plánování protidluhových politik umožňoval zaměřit se na větší detail. Dosavadní mapy exekucí a bankrotů jsou dnes už podle autorů překonané. Upozorňují na to, že vůbec první z nich vznikla před více než sedmi lety.
„Představitelé obcí a krajů nyní mohou s daty pracovat mnohem efektivněji. Data analyzovat, vyhodnocovat, sledovat trendy na místní úrovni, a to vše zahrnout například do střednědobých i dlouhodobých strategických plánů,“ zdůrazňuje Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení. Do konce roku mají do nové mapy navíc přibýt i data o státem vedených exekucích.
Za sledované období od spuštění první mapy exekucí, tedy od roku 2017 do prvního čtvrtletí tohoto roku, poklesl počet osob v exekuci z 863 na 640 tisíc. To znamená pokles o 26 procent. Zároveň se snížil počet exekučních řízení z 4,67 na 3,97 milionu.
„Vedle tohoto pozitivního trendu zpomalil v daném období také počet nově nařízených exekucí – z téměř 610 na 443 tisíc v roce 2023,“ upozornili autoři projektu v tiskové zprávě.
Naopak vzrostl podíl osob s více exekucemi, a to z 69 na 77 procent. Zatímco v roce 2017 byl průměrný počet exekucí na dlužníka 5,3, v loňském roce to už bylo 6,28. Více než 430 tisíc lidí se v současnosti stále potýká se třemi a více exekucemi.
Podle odborníků se tak situace za uplynulých sedm let sice zlepšila, ale ne dostatečně. Významný problém přetrvává v oblasti vícečetných exekucí. „Kumulují se nám exekuce u stále stejných dlužníků, kteří jsou utopeni v dluhové pasti. Výjimkou nejsou lidé s deseti a více exekucemi, kterých je stále na 150 tisíc,“ upozornil Hábl.
Situaci by mohla pomoci novela insolvenčního zákona, která je nyní před projednáváním v senátu. Ta by měla zkrátit dobu oddlužení z pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Zastánci tvrdí, že předlužení lidé získají druhou šanci spočívající v možnosti rychleji se dostat z dluhové pasti a vrátit se do legální ekonomiky.
Podle kritiků to ale zase zhorší pozici věřitelů, mezi nimiž jsou třeba i samoživitelé, společenství vlastníků jednotek a bytová družstva. Novela změkčí podmínky osobních bankrotů, podle České asociace věřitelů sníží návratnost pohledávek až o desetinu.