Andrej Babiš se snaží vzbudit dojem mučedníka likvidovaného mafiemi, kterým vyhlásil válku. Zvláště nevybíravě napadá vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila, kterého obviňuje z propojení s „kmotry“. Stupňovaná hysterie však spíše dokládá strach a nejistotu, co bude dál, protože situaci nemá pod kontrolou.
„Fakt si myslíte, že se jedná o kriminální kauzu Čapího hnízda? Že se nejedná o další účelový proces, který má ovlivnit nadcházející parlamentní volby?“ ptal se Babiš emotivně ve sněmovně. „Nenastartoval policista Nevtípil svou žádostí útok proti mně tak, abych neměl čas na předvolební kampaň? Abych byl zahlcený praktickými důsledky trestního vyšetřování mé osoby a mé rodiny?“
Neskutečná korupční hydra
Babiš de facto označil vrchního komisaře pražské hospodářské kriminálky za nástroj „neskutečné korupční hydry, která už více než čtvrt století rdousí a ničí naši zemi“. Už dříve napsal na Twitter: „Dostal to na starost ten ‚správný policajt‘, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph.“
[ctete]151435[/ctete]
Opakované pokusy o znevěrohodnění vyšetřovatele Čapího hnízda však mají vážné trhliny. Nutno předeslat, že Vladimír Sitta mladší je odsouzen za tunelování společnosti Neograph, kde působil jako obchodní ředitel. Dosud nepravomocný rozsudek letos v červnu potvrdil Městský soud v Praze.
Jaký je současný stav s údajnou krádeží Sittovy firmy? Obecně platí, že o zajištění majetku obviněného nerozhoduje vyšetřovatel, ale dozorující státní zástupce, potažmo soudy. To platilo i v případě Sittových akcií ve společnosti Neograph. Sitta proti tomuto opatření podal stížnost, kterou Městský soud v Praze zamítl. Zákonnost procesního postupu potvrdily v dalších řízeních i nejvyšší soud a ústavní soud. Vyšetřující policista Nevtípil o něm nikdy rozhodovat nemohl a ani nerozhodoval.
Bradáčová a spol. nástrojem „kmotrů“?
Podobně chatrná je Babišova argumentace i v případě Čapího hnízda. Pánem v přípravném řízení je státní zástupce, v tomto případě žalobce pražského městského zastupitelství Jaroslav Šaroch. Ten mandátovému a imunitnímu výboru potvrdil, že žádost o vydání poslanců Babiše a Faltýnka je kvůli shromážděným důkazům oprávněná.
Pokud si šéf hnutí ANO stěžuje na načasování aféry před volby, může za to do značné míry poděkovat vlastním lidem z firmy Imoba, která dnes Čapí hnízdo vlastní. Imoba prokazatelně průběh vyšetřování obstruovala, nedodávala včas požadované dokumenty, přičemž některé záhadně a k tíži podezřelým z porušení zákona nedodala vůbec.
Na jaře si Babišovi lidé vyžádali dohledovou prověrku případu, kterou provedlo pražské vrchní státní zastupitelství. Lenka Bradáčová koncem června oznámila, že státní zástupci při vyšetřování výrazněji nechybovali a námitky na průběh vyšetřování tak nebyly důvodné. Stěžovala si však na jeho průtahy způsobené hlavně Imobou. Politizaci kauzy a kritiku jejího načasování odmítl i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Pokud tedy exministr financí považuje kauzu Čapí hnízdo za dílo „neskutečné korupční hydry“, musel by mezi spojence „kmotrů“ zařadit nejen Nevtípila, ale i žalobce Jaroslava Šarocha, Lenku Bradáčovou a Pavla Zemana, a z výše uvedených důvodů i soudce Městského soudu v Praze, nejvyššího soudu a v neposlední řadě i ústavního soudu.
Babiš odříznutý od informací
Neobstojí ani Babišova námitka, že jde o deset let starou „pseudokauzu“, zvláště když často a rád poukazuje na probíhající soudní řízení kvůli privatizaci OKD spojené s tehdejším ministrem financí Bohuslavem Sobotkou, ještě o tři roky starší.
Vážné podezření, že něco není v pořádku, vzniklo až poté, co bylo Čapí hnízdo v listopadu 2013 začleněno zpět do Agrofertu. Vyšetřování se rozběhlo poté, co bylo v prosinci 2015 podáno trestní oznámení. Od té doby spis nakynul na 3500 stran, zahrnuje desítky výslechů a obstarávání značného množství dokumentů.
Andrej Babiš musel počítat s tím, že pokud vstoupí do politiky, navíc s radikálním programem boje proti korupci, bude jako veřejný činitel pod mnohem větším drobnohledem. Proto je dnes jeho žehrání nedůstojné. Jeho problém spočívá v tom, že vrchní komisař Nevtípil není „jeho“ policajt. Ti se koncentrují v celní nebo finanční správě, kam přecházejí z bývalého ÚOOZ v čele s Robertem Šlachtou.
Pokud by vyšetřování vedli oni, mohl by Babiš jistě klidněji spát a snít. Jeho viditelná nervozita spočívá v tom, je odříznutý od informací. Zatímco novináři z vydavatelství Mafra jsou svými zdroji zásobováni úniky ze živých kauz proti konkurenci hnutí ANO, v obráceném gardu to najednou neplatí.
Důvěra vedení pražské policie
Vzhledem k mimořádné citlivosti kauzy byl Nevtípil pod nepřetržitou kontrolou. Měl přísný zákaz s kýmkoli o případu komunikovat. Účty skládal jen vybraným nadřízeným a státnímu zástupci. Byl soustavně monitorován a kolem něj se vytvořil ochranný kruh, aby se na něj nikdo zvenčí nedostal.
Současně je považován za pečlivého a erudovaného specialistu, který má u pražských městských státních zástupců respekt. Veřejně se za něj postavil ředitel pražského krajského policejního ředitelství Miloš Trojánek, když odmítl útoky na jeho osobu. „Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo patří mezi nejzkušenější pracovníky odboru hospodářské kriminality. Osobně si ho za jeho profesionalitu a vysoké pracovní nasazení nesmírně vážím a má mou plnou důvěru,“ uvedl v prohlášení.
Babišovi s Faltýnkem momentálně do karet nehraje víc skutečností. Zpochybňují kompetenci policie, ale s kompletním spisem se seznámí až poté, co bude trestní řízení případně zralé k podání obžaloby. Nemohou tedy znát všechny listinné či jiné důkazy. Navíc verdikt nejpozději do konce roku vydá i Evropský úřad proti podvodům (OLAF), s nímž pražští vyšetřovatelé své kroky koordinovali.
Oba politici mohou podat proti rozhodnutí o zahájení trestního stíhání stížnost. Nemá ovšem odkladný účinek, takže případ bude dál běžet. Státní zastupitelství ovšem stížnosti většinou v podobných případech zamítají.
Hnutí ANO v izolaci
O vážnosti situace svědčí samotné hlasování ve sněmovně. Hnutí ANO se dostalo do izolace, kterou ještě podtrhlo neúčastí při hlasování. Pokud jeho představitelé donedávna zpochybňovali imunitu jako takovou, dnes působí farizejsky, že v jejich případě to neplatí.
[ctete]152045[/ctete]
Není příliš pravděpodobné, že by se situace změnila po volbách, pokud se zásadně nepromění parlamentní scéna. Strany, které dnes hlasovaly pro vydání, by jen stěží odůvodnily, proč by po volbách hlasovaly jinak. Pokud se přesto stane opak, neznamená to konec vyšetřování celé kauzy, pouze by se stíhání obou poslanců oddálilo.
Tyto peripetie se mohou zásadně promítnout do povolebního vyjednávání. S trestně stíhaným členem vlády, či dokonce premiérem žádná z relevantních stran v tuto chvíli nepočítá. Pokud ho prezident v případě volebního vítězství přesto pověří sestavením vlády, vyvolá jen politickou krizi.
Pokud ovšem nedůvěřivý Babiš nebude mít v rukou přímou exekutivní moc, jeho motivace poklesne a zkomplikuje se provoz hnutí ANO. Zvláště jestliže se v problémech octl i jeho potenciální náhradník na postu premiéra Jaroslav Faltýnek.
Samotná kauza bude mezitím žít svým životem. Není proto jasné, odkud někteří komentátoři berou přesvědčení, že hnutí ANO nepoškodí a hra na mučedníka může oligarchovi naopak pomoci. Má dobré důvody obávat se budoucnosti, i když nelze pochybovat o tom, že učiní vše možné i nemožné, aby nepříznivý vývoj zvrátil.