Americký soud na přelomu června a července poslal třicetiletou učitelku angličtiny Jennifer Fichter do vězení za sex se studenty. Valná část evropské i americké veřejnosti je pobouřena, za osvobození Jennifer vzniká mnoho petic a je třeba říci, že po právu. Trest dvaadvaceti let za mřížemi je totiž středověký, šílený a krutý.
Těžký zločin vypadá jinak
Zrekapitulujme si, o co přesně v této kauze šlo. Floridská učitelka angličtiny Jennifer Fichter měla vícekrát pohlavní styk se třemi svými studenty, kterým tehdy bylo sedmnáct let. S jedním z nich i otěhotněla, těhotenství však ukončila potratem. Soud jí nyní uložil trest odnětí svobody na 22 let natvrdo. Pro porovnání, případ kladenské pedagožky Jitky Červenkové, která souložila s žákem deváté třídy, skončil vyhazovem ze školy. Nic víc.
Těžko uvěřitelná přemrštěnost trestu je částečně dána také přísnou floridskou legislativou. Věková hranice způsobilosti pro pohlavní styk je zde totiž vyšší než v jiných státech USA, a to 18 let. Sex osoby starší 24 let s nezletilým je pak klasifikován jako těžký zločin. Naší liberální západní civilizaci se taková prudernost pochopitelně jeví jako nepřiměřená. O to více zarážející pak je, že tak děsivý rozsudek pochází ze Spojených států, ačkoli je tamní justice svou nekompromisností známá. K tomu si ještě připočtěme fakt, že studenti se svou učitelkou udržovali takto intimní vztah dobrovolně a pravděpodobně rádi. O znásilnění či pohlavním zneužívání zde tedy nemůže být řeč.
Proč obránci Pussy Riot mlčí?
Zarážející je, že české intelektuální kruhy, slovy prezidenta pražská kavárna, nejsou kauzou krutě uvězněné učitelky nijak vzrušeny. Členky ruské kapely Pussy Riot byly za řádění v pravoslavném chrámu odsouzeny na dva roky a jejich uvěznění vyvolalo i u nás zcela správně vlnu protestů. Jejich případ je však svou nespravedlností nesrovnatelný s tím americkým. Není možné aplikovat alibistický přístup a odsuzovat nespravedlnost soudního výroku, pouze pokud se to děje mimo náš demokratický kulturně civilizační okruh. Naopak bychom měli být na toto ještě citlivější, stane-li se tak v zemi nám spřátelené. Často hýříme obdivem k přísnému americkému soudnictví. Zde to však rozhodně není na místě.
V Americe to funguje jinak
Z morálního hlediska se nám samozřejmě jednání Fichter nemusí příliš líbit. A to už z toho důvodu, že sex učitelky se žákem je nejen v naší společnosti tabu. Nicméně zcela přiměřeným trestem by bylo propuštění ze školy, tedy dostatečná ostuda a dehonestace, maximálně nějaká forma veřejně prospěšných prací. Důležitou otázkou nyní je, proč je Amerika v těchto oblastech mnohdy o tolik upjatější než náš západoevropský kulturní okruh. Dost možná i legislativa týkající se hranice způsobilosti pro pohlavní styk je pouze plodem americké snahy o co nejvíce nekompromisní justici. Ve Spojených státech však, jak je známo, ani tento důraz na vynucování dodržování zákona hrozbou vysokých trestů nezaručuje nízkou kriminalitu. Policie a tajné služby zkrátka nedokážou kriminalitu omezovat na ideální míru a potom se obětí drsného systému stávají lidé jako Jennifer Fichter, kteří se z našeho pohledu ničím závažným neprovinili.
Jennifer není nevinná. To ale nic nemění na tom, že se stala obětí přehnaně drsného systému, který nesmyslně trestá i banální porušení zákona. Za její propuštění vznikla petice i u nás, zatím má okolo osmi tisíc podpisů.
Petici za osvobození Jennifer Fichter můžete podepsat ZDE