Česká republika momentálně prochází jednou z největších ekologických katastrof od roku 1989. Do řeky Bečvy unikl kyanid a zabil desítky tun ryb. Kontaminovaná je také řeka Morava. Událost vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí, která zatím neukázala na viníka. Europoslanec Alexandr Vondra upozorňuje, že vina může padnout na chemičku DEZA z holdingu Agrofert Andreje Babiše.
Inspektoři státní inspekce životního prostředí tuto verzi nepotvrdili a mluvčí Agrofertu a DEZY Karel Hanzelka spekulace vyvrací. Inspektoři ale spadají pod ministra životního prostředí Richarda Brabce, který byl dlouholetým ředitelem Babišových chemiček.
Vondra také vyslovuje pochybnost, zda bude kauza nezávisle vyšetřena. „Dozvíme se, kdo otrávil Bečvu ještě před volbami? A můžeme věřit nezávislému vyšetřování ČIŽP, která spadá pod MŽP, vedené ministrem, který je pravou rukou Andreje Babiše?“ ptá se Alexandr Vondra. Inspekce totiž spadá přímo pod ministra Richarda Brabce, bývalého manažera Agrofertu, který vedl například další chemičku holdingu, Lovochemii. Mimochodem Lovochemie měla v minulosti také problémy s vypuštěním jedů do řeky. Rovněž uhynuly stovky ryb.
Skutečností je, že v této tragické kauze Richard Brabec mlčel až do zveřejnění citovaného textu, nevydal žádné stanovisko, na místo se nejel podívat. V pátek po poledni potom na Twitteru zveřejnil toto: „Všem, kteří už mají jasno v tom, kdo způsobil katastrofu na Bečvě: Mám absolutní důvěru v ČIŽP a Policii ČR, které celou věc vyšetřují. Nechme tyto orgány pracovat a netahejme do této katastrofy politiku. Nyní je hlavně na policii, aby původce znečištění dopátrala.“
Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka konstatoval, že DEZA s otravou nemá nic společného. Kyanid prý nevyrábí. To je pravda, Alexandr Vondra ale upozorňuje, že kyanid DEZA odbourává při výrobě, a cituje z dokumentu „Zpráva DEZA, a. s., Valašské Meziříčí o stavu a vývoji životního prostředí v roce 2015“, kde stojí: „Zpřísnění legislativních limitů pro vypouštění zbytkových koncentrací kyanidů si vyžádalo instalaci zařízení na detoxikaci koncentrovaných odpadních vod procesem ozonizace.“
„Z běžně dostupných informací tak vyplývá, že DEZA sice kyanid nevyrábí, ale je nucena ho odbourávat, protože vzniká při zpracování dehtu a benzolu, který je pro ni klíčovou vstupní surovinou. Obec Choryně, kde byla kontaminace Bečvy poprvé odhalena, se nachází jen pár stovek metrů od fabriky DEZA. Není mi známo, že by kdekoli výše po toku Bečvy byla jiná firma, která s kyanidem pracuje. Až příliš mnoho indicií najednou, že?“ pokládá další otázku europoslanec.
Kyanid nezabil jen ryby. Rybáři, kteří na místě zasahují, upozorňují, že život v řece na minimálně 30 kilometrech zmizel. „V řece nezůstal jediný živý tvor. Otrava vody se ovšem netýká jenom ryb, ale všech okolních živočichů. Zcela nepochybně se to dotkne vyder, bobrů, ledňáčků, ale třeba také lišek, které se rybami živí,“ uvedl pro Seznam Zprávy předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický.