
Ruský prezident Vladimir Putin a bývalý ministr obrany Sergej Šojgu FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0
FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Na ruském ministerstvu obrany probíhá po nástupu nového ministra Andreje Bělousova personální čistka a audit. Částka zpronevěry odhalená při auditu již údajně přesáhla 10 bilionů rublů (dnes v přepočtu 100 rublů představuje 1,16 amerického dolaru.) Že tam panuje velká korupce, se vědělo, ale ten rozsah překvapuje i Rusy.
Článek na webu Dzen.ru vyjmenovává vysoké činovníky ministerstva, kteří opustili funkce a někteří zamířili přímo do vazební cely. Nedávno odstoupil ze své funkce Dmitrij Triškin, hlavní vojenský lékař a šéf GVMU (Hlavní vojenské lékařské ředitelství ruského ministerstva obrany).
„Triškin byl dlouhodobě kritizován, mimo jiné za lakování narůžovo, které je mezi našimi úředníky obzvláště oblíbené, ale za Sergeje Šojgua byla jeho pozice považována za nedotknutelnou. Za Bělousova se však ve funkci neudržel ani měsíc. Krátce před Troškinovým sesazením byl zadržen Vladimir Verteleckij, šéf odboru obranného řádu ruského ministerstva obrany. Stal se čtvrtým vysoce postaveným vojenským činitelem, který byl za poslední měsíc zatčen. Nedávno byl obviněn ze zneužití pravomoci, v jehož důsledku vznikla státu škoda ve výši 70 milionů rublů,“ píše Dzen.ru.
Ve vazební věznici skončil Vadim Šamarin, hlavní důstojník pro komunikaci ministerstva, a to za přijetí vysokého úplatku. Prvními zadrženými v rámci rozsáhlé čistky byli náměstek ministra Timur Ivanov a hlavní personalista ministerstva generálporučík Jurij Kuzněcov. Další obvinění se čekají.
Kromě toho se nejspíš ukáže, že korupční systém sahal daleko za zdi ministerstva. Alexander Skadyn, absolvent Akademie domobrany a profesor Sibiřské akademie věd, tvrdí, že konečným příjemcem všech zpronevěr byl jeden z nejvlivnějších oligarchů současného Ruska Gennadij Timčenko.
Podle Skadyna bude muset Šojgu vysvětlit, kam se podělo těch skoro 11 bilionů rublů, které za jeho vedení zmizely neznámo kam. Timur Ivanov byl údajně přímým Šojguovým chráněncem.
„Upřímně řečeno, částka, kterou expert jmenoval, je zarážející. Za takové peníze je možné postavit od nuly na čistém poli město s milionem obyvatel a za zbylou rentu si vzít malou africkou zemi se vším obyvatelstvem navíc,“ konstatuje se v článku.
Dále se uvádí, že v dobách SSSR tvořily výdaje na obranu pouze pět procent celkového rozpočtu země. Za vedení ministra obrany Anatolije Serdjukova a jeho nástupce Šojgua se tyto výdaje zvýšily z 10 na 30 procent. Ukazuje se, že současné Rusko vydávalo na obranu v procentech mnohem více než za studené války. Vynaložené peníze podle kritiků nepřinesly žádný výsledek a u obrovských částek není ani jasné, kam vlastně zmizely.