Česko má aktuálně v rezervách necelou devítinu ze 70 tun zlata, které získalo po zániku federace v lednu 1993. Vyplývá to z takzvaného zlatého indexu, který vytvořili analytici společnosti Zlato, jednoho z největších prodejců investičního zlata na tuzemském trhu. Hodnota indexu od vzniku samostatné ČR klesla v dubnu 2020 na 11,2 procenta původního stavu, cituje deník Aktuálně zprávu ČTK.
„Vycházíme z množství zlata, které ČR získala po rozdělení federace. To je sto procent. A porovnáme je odteď každý měsíc s aktuálními veřejně přístupnými údaji České národní banky,“ říká analytik společnosti Zlato David Marášek.
ČNB měla při vzniku republiky před 27 lety 70 tun zlata v devizových rezervách. Bylo to více než dva a čtvrt milionu troyských uncí zlata. Na konci loňského roku to bylo už jen něco přes čtvrt milionu uncí. „Za letošní únor a březen v porovnání s koncem roku 2019 ubylo z devizových rezerv 5000 troyských uncí zlata, tedy v přepočtu 155,5 kilogramu.
„Podle ekonomického publicisty Rudolfa Marka jde ČNB proti proudu. Zatímco Slovensko od rozdělení federace zlato z devizových rezerv v podstatě neprodávalo a přišlo o část zlatého pokladu jen kvůli přijetí eura a souvisejícím transferem části svých devizových rezerv do Evropské centrální banky (ECB), Maďarsko v letech 2018 a 2019 nakoupilo 31,5 tuny zlata. Polská centrální banka pak za poslední dva roky do svých devizových rezerv pořídila 125,7 tuny zlata,“ uvádí Aktuálně.cz.
Zlato prodáváme v době, kdy jeho cena stoupá. Od začátku roku drahý kov zdražil o 14 procent, tedy o téměř 200 dolarů na 1765 dolarů za troyskou unci. Je to nejvyšší cena za posledních sedm let.
Již v lednu 2018 psal server iRozhlas, že „Česká národní banka v minulosti levně prodala zlato, teď ho zřejmě bude draho kupovat… Cena zlata je ale v současnosti přibližně dvakrát vyšší než v době, kdy se ho banka ve velkém zbavovala. ČNB rozprodala před dvaceti lety 55 tun ze zlatého pokladu, včetně mincí z dob vzniku republiky. Teď ale bankéři zvažují, že budou zlato zase přikupovat – i když po troškách. (…) Centrální banka se udržování zlatého pokladu dlouhodobě brání. Každým rokem z něho ubírá, aby z něj mohla odlévat sběratelské mince. Pokud bude stejným tempem pokračovat dál, tak… za dvacet let z pokladu nic nezbude.“
Leckde se prodává, a to v době, kdy to není výhodné. Loni v listopadu se objevila zpráva, že Správa státních hmotných rezerv bude taky prodávat. „Správa má podle představ ministerstva financí prodat do dvou let všechny vzácné kovy, které ze strategických důvodů drží. Úřad ministryně Aleny Schillerové ‚podojil‘ správu rezerv hned dvakrát. Kromě prodeje kovů ještě na jejím vlastním rozpočtu. Přehledně: Správa musí příští rok prodat kovy za 600 milionů a v roce 2021 pak zbytek za 1,6 miliardy, a Česko tím zcela přijde o strategické zásoby této suroviny.“ (Euro.cz)