V souvislosti s vraždou investigativního novináře Petera de Vriese byly soudem v Amsterdamu uděleny vysoké tresty třem mužům. Známý žurnalista a moderátor byl střelen do hlavy v roce 2021 v centru nizozemské metropole nedaleko studia pořadu RTL Boulevard, kde byl hostem. V nemocnici pak zemřel devět dní poté.
Střelec, jeho řidič a zprostředkovatel vraždy dostali tresty v trvání 28, 28 a 26 let odnětí svobody. Neobjasněnou otázkou však nadále zůstává, kdo si vraždu novináře objednal. Hlavním podezřelým je šéf zločinecké organizace Ridouan Taghi, jenž dostal v únoru letošního roku doživotí za objednání série vražd. V případu vraždy novináře Petera de Vriese ale svoji vinu popírá.
Podle deníku The Guardian bylo v souvislosti s „popravou“ novináře obviněno celkem devět mužů. Kromě již zmíněných dostali další tři tresty od 10 do 14 let za spolupachatelství. Další muž byl obviněn za držení drog, ale zbaven podezření z účasti na vraždě. Poslední dva muži byli obviněni pouze z účasti ve zločinecké organizaci.
„Jsme rádi, že tento případ skončil, alespoň prozatím. Rodina poškozeného má konečně jasno o tom, kdo se na vraždě podílel,“ prohlásila mluvčí obžaloby Justine Asbroeková. Motivem k vraždě de Vriese byla skutečnost, že byl poradcem korunního svědka, který vypovídal proti Taghiho gangu. Již dříve byl zavražděn svědkův advokát a bratr.
Nizozemská prokuratura požadovala doživotní tresty pro hlavní aktéry případu a tresty od 3 do 21 let pro dalších šest podezřelých. Soud nakonec tomuto požadavku nevyhověl, jelikož se dle jeho názoru neprokázalo, že byli podezřelí součástí zločinecké organizace, případně že by někteří jednali s teroristickým motivem. Žalobci se podle Asbroekové pravděpodobně proti verdiktu odvolají.
Peter de Vriese byl v Nizozemsku známou osobností a často se objevoval v médiích. Byl považován za experta na trestnou činnost, jelikož měl údajně zdroje u policie a také mezi zločinci. Jeho specializací byly zejména vraždy, únosy a další těžké zločiny, o nichž psal i knihy. Již v minulosti čelil opakovaně kvůli kauzám, na kterých pracoval, výhrůžkám.
De Vriesova vražda před třemi lety vyvolala po celém Nizozemsku pobouření, zármutek a hněv. Kromě Nizozemců ji odsoudili představitelé dalších zemí, institucí či organizací, a to včetně předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové.