Ti, kdo neustále hledají viníka současné koronavirové situace v naší zemi, si našli další cíl. Tentokrát se skupinou, kvůli níž prý budeme mít zkažené Vánoce, nehorázný schodek státního rozpočtu i drahý chleba, stali „opilci“. Tedy ti, kteří minulý týden využili rozvolnění restrikcí a vyrazili do restaurací, barů a hospod. Takže po lyžařích nebo těch, kdo v létě jeli na dovolenou, je možné lynčovat zase další občany.
Za necelý rok se již několikrát ukázalo, že si mnozí dokážou velmi rychle udělat úsudek o tom, kde se skrývá původce problému jménem covid-19. Když jsme se teprve seznamovali s tím, co je koronavirus, našli jsme první viníky zavlečení neznámého viru do naší země. Stali se jimi ti, kteří trávili čas jarních prázdnin v italských horách a potom se „překvapivě“ hodlali vrátit zpátky domů.
Při dozvucích první vlny epidemie se těmito „pachateli“ stali především na sociálních sítích všichni ti, kteří si neodepřeli dovolenou v Chorvatsku. Po znovuotevření hranic se totiž hodně lidí rozhodlo, že si každoroční výlet k moři zopakují i letos. Nezastavila je ani varování před situací v dovolenkovém ráji Čechů a doporučení, aby pro tentokrát zvolili raději domácí destinaci. Kdo by ale poslouchal vládní rady, když sám premiér odcestoval na Krétu a jeho manželka odpočívala na Jadranu?
Když pominula vlna nevole vůči navrátilcům z Chorvatska, zdálo se, že už se věční hledači šiřitelů nákazy uklidní. Když ovšem přišla druhá vlna epidemie, jako by se najednou probudili ze zimního spánku a na internetu se opět rozjela diskuze o tom, „kdo za to může“.
Poslední verze je podle odpůrců rozumných argumentů zase ta nejpravdivější. Zhoršení situace a propad z vysněného třetího stupně PSA na čtyřku mají na svědomí všichni ti, co navštívili během minulého víkendu gastronomická zařízení. V pokročilejší konspiraci pak vinu nesou hospodští.
Není divu, že se nejnovější verze hloupého osočování tak rychle uchytila. Za svou ji totiž pohotově vzal i premiér Babiš a svým způsobem i jeho ministr zdravotnictví Blatný. Bylo totiž třeba na někoho „hodit“ zhoršující se čísla a marketingový tým nedokázal vymyslet nic lacinějšího, čemu by dokázal někdo uvěřit. Najednou se tak zapomnělo na tak podstatný fakt, jakým je inkubační doba nemoci. Ti bystřejší se sice nedali napálit a bylo jim jasné, že nově nakažení nemohou mít nic společného s těmi víkendovými „zhýralci“. Našlo se ovšem i dost těch, kterým zase stačilo, že vědí, komu mají na sociálních sítích a v komentářích na Novinkách nadávat.
Do pasti se chytil třeba i Ondřej Slanina. Kuchař z „Kluků v akci“ se bez rozmyslu svezl na vlně hejtů proti víkendovým „pařičům“. Vzkázal jim, ať se vrátí do klece, protože kvůli nim mají nyní restaurace povolenou otvíračku jen do osmi.
Zbytečné, nepotřebné a společnost rozdělující výkřiky. Nejsou první a bohužel určitě nebudou ani poslední. V dnešní rozjitřené atmosféře totiž stačí skutečně velmi málo a člověk se stane terčem útoků. Nadává se těm, kteří nosí roušku, stejně jako těm, kteří ji odmítají. Za blázny jsou označováni tvůrci katastrofických scénářů, blábolí prý i ti, kteří pandemii zlehčují. Přitom při první vlně jsme ukázali, že když táhneme za jeden provaz, dokážeme zvládnout i nepříjemné situace. Dlouhodobě nás to ale očividně nebaví. To raději budeme vymýšlet, kdo za to může.