Europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) se na sociální síti pustila do poslance hnutí ANO Martina Kolovratníka. Ten se zastal své stranické kolegyně Aleny Schillerové kvůli státnímu dluhu a Vrecionovou při tom nazval „paní neviditelnou“. Europoslankyně si to ale nenechala líbit.
Vrecionová stejně jako další politici reagovala v pondělí na příspěvek Aleny Schillerové (ANO) na sociální síti X o státním dluhu. Podle bývalé ministryně financí vláda hnutí ANO „makala“ a snižovala dluh, zatímco vláda Petra Fialy (ODS) může za to, že se nyní Česko zadlužuje rychleji. Statistický úřad Eurostat totiž v pondělí zveřejnil informaci, že zadlužení Evropské unie klesá, zatímco v České republice se naopak dál zvyšuje. Státní dluh byl dokonce rekordní.
„Ne, je to úplně jinak. Vládli jste v dobách nevídané ekonomické konjkutury, a když přišel covid, tak jste rozházeli nesmyslné desítky a stovky miliard na úplatcích pro vaše voliče. Když se to teď snaží vláda napravovat a musí tohle vaše šílené dědictví řešit, tak vy ještě máte tu drzost mluvit o tom, jak jste byli dobří hospodáři? Že vám není stydno,“ vzkázala Vrecionová Schillerové.
Následně se do ní ale opřel poslanec Kolovratník. „Drzá jste vy, paní neviditelná. To vy jste křičeli, že za covidu pomáháme málo. To vy roztáčíte kola šedé ekonomiky a okrádáte stát o desítky miliard. To vy absolutně selháváte v řešení energetické krize. Doufám, že vám to voliči na jaře spočítají,“ napsal v odpovědi Vrecionové.
Ta si to ale nenechala líbit. „A ty desítky miliard máte kde? To jste si zase vymyslel blbost ohledně EET, že? To už je taky ohraná písnička, které nikdo nevěří,“ reagovala.
„Poslanec Kolovratník zase fabuluje a vymýšlí si pohádky o desítkách miliard z EET. Je vidět, že se za vůdce pere až do roztrhání těla!“ dodala potom.
„Hezká snaha o protiútok, milá neviditelná poslankyně. A argumenty? Máte? A mohli bychom je vidět? Já vám sem dva dám. Styďte se a už raději nikde nevystupujte. Bude to pro vás méně bolestivé,“ reagoval Babišův poslanec. Přiložil dva grafy, které mají potvrzovat jeho slova.
EET začala fungovat od 1. prosince 2016, ale od jara 2020 byla kvůli pandemii covidu přerušená. Stala se fakticky dobrovolnou. Ke konci loňského roku ji vláda zrušila. Premiér Fiala ji označil za zbytečnou zátěž jak pro podnikatele, tak pro stát kvůli nákladům na správu evidence. Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který EET v minulosti prosadil, již dříve uvedl, že EET narovnala podnikatelské prostředí a vynesla více než 35 miliard korun.
Podle odpůrců EET exaktní čísla neexistují a výnosy vycházejí z odhadů. Podle zastánců evidence její zrušení posílilo šedou ekonomiku. Schillerová už několikrát v minulosti zopakovala, že pokud se hnutí ANO vrátí do vlády, EET znovu zavede. „Neříkám, že zavedeme stejné EET, protože technologie je už někde jinde, ale určitě něco moderního zavedeme. Tak, jak je to ve vyspělých zemích. My se tu nebudeme dívat na fenomén cash only,“ řekla například před měsícem na finálním jednání rozpočtového výboru sněmovny ke konsolidačnímu balíčku.