Kauza žádosti o milost pro společnost Metrostav zahrnuje podle zjištění Seznam Zpráv i bývalou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou; ta je spolumajitelkou advokátní kanceláře, která žádost sepsala. Tato žádost se týká očištění společnosti v kauze Davida Ratha, kde byla odsouzena za korupci a zákaz účasti na veřejných zakázkách po tři roky. Společnost Metrostav byla zastupována touto advokátní kanceláří i před trestním soudem.
Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová je oblíbenkyní Miloše Zemana a je také členkou jeho poradního sboru. Potvrdila, že žádost o milost pro společnost Metrostav byla sepsána v advokátní kanceláři, ve které má podíl, ale odmítla, že by se za udělení milosti přimlouvala u Zemana. Řekla také, že se nepodílela na textu žádosti, kterou odbory společnosti poslaly na Hrad.
Advokát Ondřej Blaha je také spolumajitelem advokátní kanceláře, která žádost o milost pro společnost Metrostav sepsala. Loni se snažil přesvědčit soud, aby společnosti neukládal trest zákazu veřejných zakázek, argumentujíc tím, že by to společnosti přineslo ztrátu 33 miliard. Když byl dotázán, zda je autorem žádosti o milost, odkázal na advokátní mlčenlivost. Vedení společnosti Metrostav o milosti nekomunikuje vůbec. Marie Benešová navrhla zákon, který by zmírnil tresty pro firmy za korupční zločiny, kdyby prokázaly, že udělaly vše pro to, aby ke zločinu nedošlo. Tento argument použil také Metrostav při soudním procesu s Rathem.
Petr Půta, šéf odborů Metrostavu, žádost o prezidentskou milost podepsal. Potvrdil jen to, že dopis byl odeslán na Hrad, ale nezveřejnil, kdo je jeho autorem. Josef Středula, předseda odborových svazů a kandidát na prezidenta, odborářům Metrostavu již na jaře navrhl, aby se na Hrad obrátili s žádostí o milost. Středula a Marie Benešová, oba s vazbami na Miloše Zemana, popřeli, že by během posledních měsíců při setkáních s prezidentem lobbovali za milost pro Metrostav.