Rusku se ekonomicky nevede moc dobře. Země žije především z toho, že vyváží ropu a plyn, a o jiné ruské produkty není moc zájem. Mít v zemi nějaké suroviny ale není známkou vyspělosti, ropa a plyn ležely pod povrchem dávno předtím, než na území dnešní Moskvy někdo postavil první chýši.
Je jistě pravda, že poklesem ceny ropy a plynu trpí i jiné země, jenže jen ty zaostalejší jsou na tom tak fatálně závislé. Rusku jistě také neprospívají západní sankce uvalené po anexi Krymu. Nikdo ale Kremlu neříkal, že má okupovat ukrajinský Krym a porušit tak mezinárodní právo.
Teď jsme se ale dozvěděli, že se pár chytrých hlav dalo dohromady a vymyslely, jak být zase „o krok před nimi“.
Píše o tom agentura TASS: „Současná realita hovoří pro potřebu odchýlit se od používání mezinárodních platebních systémů kontrolovaných Západem,“ řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru s čínskými hromadnými sdělovacími prostředky.
„Musíme se odchýlit od používání mezinárodních platebních systémů kontrolovaných Západem,“ řekl nejvyšší ruský diplomat. „Musíme snížit rizika sankcí tím, že budeme posilovat svou vlastní technickou závislost, přechod na platby v národních měnách a mezinárodních měnách, které jsou alternativou k (americkému) dolaru.“
Lavrov řekl, že nezbytnost posílení vlastní nezávislosti přichází v návaznosti na snahy USA omezit schopnosti Ruska a Číny v oblasti technologického rozvoje.
„Život nám velí vybudovat si vlastní linii hospodářského a sociálního rozvoje, abychom byli nezávislí na ,domýšlivosti‘, kterou předvádějí naši západní partneři,“ pokračoval. „Prosazují svou ideologií řízenou agendu, zaměřenou na udržení své dominance omezováním rozvoje jiných zemí… Taková politika je v rozporu s nezaujatou tendencí a, jak se běžně říká, ,je na špatné straně dějin‘,“ řekl Lavrov. „Historický proces nakonec převládne.“
Trend k izolaci je tedy zřejmý. Zaostalé Rusko není schopno konkurovat. Nejde mu to zvláště ekonomicky, což po sedmdesátileté vládě komunistů není divu. Stát vedený KSSS se ovšem dokázal vybičovat k některým výkonům, protože lidský potenciál velkého národa je nepopiratelný a Rusové mají inteligentní a schopné lidi. Byli by ovšem dál, kdyby si za desítky let nepozabíjeli a nevyhnali do exilu tolik nadaných mužů a žen a tomu zbytku, totalitou a zkorumpovanou byrokracií, neztěžovali život a práci. Z počátku, tak v polovině minulého století a dejme tomu dvacet let poté, to ještě mohlo vypadat nadějně. Byly tu velké pokroky v kosmonautice a SSSR tu hrál první ligu. Bylo ale taky zřejmé, že se tak dělo kvůli souvislosti s vojenským programem. Dostali by se dál, kdyby nemuseli lidi narychlo vytahovat z lágrů, jak tomu bylo třeba v případě šéfkonstruktéra Sergeje Koroljova. Pak stále více ztráceli dech a dnes je to znát.
Když se nedaří a je to moc vidět, nezbývá než umlčet kritiky a zemi izolovat. Současné snahy izolovat a cenzurovat ruský internet nejsou nic jiného než maskování vlastní slabosti. Rusko prohrává i v soupeření na poli myšlenek. Izolace ale znamená přiznání slabosti. Bude se největší stát na světě pořád ještě vymlouvat na důsledky druhé světové války? Vždyť tu válku vyhráli, ne? A nebyla před 80 lety?
Spojit se s Čínou zní možná logicky. Jde o to, jestli si v Kremlu uvědomují, že jsou v tom vztahu tím slabším. Pokud jde o téma „domýšlivosti“, on má být celkem Západ na co být tak trochu domýšlivý. Kdyby o tom někdo snad z nějakých ideologických důvodů pochyboval, stačí se podívat na to, kam prchají bohatí Rusové, jakmile mohou a kam posílají studovat své děti. Opačným směrem neproudí nikdo, jen občas tam zamíří nějaký pomatený jedinec, který ale rozhodně nemusí snášet útrapy každodenního ruského života. A nemusí, protože už si vydělal. Na Západě.