Prezident republiky uděluje Medaili za zásluhy Vladimíru Štanclovi za zásluhy o stát v oblasti kultury. Věta, která nejspíš zazní 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu, už pár dní ve veřejném prostoru způsobuje jisté pozdvižení. Abychom situaci zpřehlednili: Miloš Zeman se podle kritiků chystá vyznamenat „ikonu normalizačního popu“ Michala Davida, jak zní Štanclovo umělecké jméno.
O plánu Miloše Zemana zase jednou vytočit své odpůrce doběla a sjednotit řady svých followerů už bylo napsáno snad všechno. Smyslem tohoto textu proto není názorové vyhranění na jednu či druhou stranu, ale prosté konstatování, že „své“ populární umělce měli všichni dosavadní porevoluční prezidenti.
On totiž i prostý výčet někdy stačí.
Jako první Kubišová a Kryl
Obecné kritérium pro výběr oceněných je podle Miloše Zemana jednoduché. „Vyznamenání mají dostat lidé za celoživotní práci, kterou zlepšili život v České republice,“ říká. Kokrétně Michal David ho podle něho naplnil tím, že celý život zpívá milionům lidí.
Jak se s tímto kritériem vyrovnali Zemanovi předchůdci?
Václav Havel sáhl k ocenění populárních zpěváků a zpěvaček až v roce 1995. V sadě šesti oceněných tehdy byla Marta Kubišová a Karel Kryl. Zde ovšem cítíme, že nešlo tak úplně o to, že by zpívali milionům lidí, což ovšem jistě i oni činili. Šlo určitě i o občanské postoje a třeba odpor proti srpnové okupaci z roku 1968.
Dvojice zpěváků pak byla doplněna čtveřicí, kterou spíš než k populární hudbě řadíme k divadlu, ale jejich jména zde zaznít mohou: Jaroslav Ježek, Jiří Voskovec, Jan Werich a Jiří Suchý. Dlužno ještě dodat, že Karel Kryl a Jiří Suchý později obdrželi Řád Tomáše Garrigue Masaryka, a to z rukou prezidenta Miloše Zemana.
V roce 2002 Havel ocenil Medailí za zásluhy Hanu Hegerovou (i ona dostala později, v roce 2014 Řád TGM).
Klaus: Gott a jazz
Jasná jednička českého popu z časů normalizace i porevolučních Karel Gott si na ocenění musel počkat do roku 2009. Medaili za zásluhy tehdy obdržel od prezidenta Václava Klause spolu s Evou Pilarovou.
V roce 2005 ocenil Klaus in memoriam Jiřího Šlitra.
Tím výčet populárních zpěváků oceněných Václavem Klausem končí, jeho osobní preference ho spíš vedly o oceňování interpretů jazzových, jako byl třeba Emil Viklický.
Medaile za podporu
Miloš Zeman dosud ocenil jedenáct osobností, které tak či tak měly co do činění s populární hudbou. Některé tyto kroky už dřív vzbudily kontroverze. Především proto, že šlo o lidi, kteří ho přímo podpořili v prezidentských volbách.
Třeba v roce 2014 si medaili z Hradu odnesla Lucie Bílá, o rok později Ladislav Štaidl a František Ringo Čech.
Před dvěma lety Daniel Hůlka – u něho byla debata o skutečných uměleckých kvalitách a o tom, že jde čistě o metál za podporu, snad nejsilnější. Zeman tehdy ocenění vysvětlil Hůlkovými zahraničními úspěchy, které se ovšem ukázaly jako fake news.
Koho ocenili čeští prezidenti?
Václav Havel
- Jaroslav Ježek, in memoriam
II. stupeň, 1995 - Karel Kryl, in memoriam
II. stupeň, 1995, Řád TGM 2014 - Marta Kubišová
II. stupeň, 1995 - Jiří Voskovec, in memoriam
II. stupeň, 1995 - Jan Werich, in memoriam
II. stupeň, 1995 - Jiří Suchý
II. stupeň, 1995, Řád TGM 2013 - Hana Hegerová
III. stupeň, 2002, Řád TGM 2014
Václav Klaus
- Karel Gott
I. stupeň, 2009 - Eva Pilarová
I. stupeň, 2009 - Jiří Šlitr, in memoriam
I. stupeň, 2005
Miloš Zeman
- František Čech
I. stupeň, 2015 - Daniel Hůlka
I. stupeň, 2016 - Štefan Margita
I. stupeň, 2017 - Václav Neckář
I. stupeň, 2015 - Jaromír Nohavica
I. stupeň, 2017 - Yvetta Simonová
I. stupeň, 2017 - MgA. Antonín Slováček (uměleckým jménem Felix Slováček)
I. stupeň, 2013 - Ladislav Štaidl
I. stupeň, 2015 - Jarmila Schmidtová, roz. Šuláková
I. stupeň, 2017 - Helena Vondráčková
I. stupeň, 2017 - Hana Zaňáková (uměleckým jménem Lucie Bílá)
I. stupeň, 2014
Text byl publikován na serveru Hlídacípes.org.