Podle britského listu The Guardian jsou popírači lidského vlivu na klimatické změny prý definitivně poraženi. Vědecký konsenzus na tom, že lidé způsobují globální oteplování, je stabilně vysoký, ale po posledních třech studiích, které byly publikovány v časopisech Nature a Nature Geoscience, bude zřejmě ještě výraznější.
List The Guardian přinesl shrnutí posledních objevů.
Tyto studie vycházejí z rozsáhlých historických dat, která ukazují, že v posledních 2000 letech tu nikdy nebylo období, kdy by změny teploty byly tak rychlé a rozsáhlé jako v posledních desetiletích.
Dříve se předpokládalo, že k podobným dramatickým vrcholům a propadům docházelo i v minulosti a to v obdobích zvaných Malá doba ledová a Středověká klimatická anomálie.
[ctete postid=“259624″ title=“Je tu nové číslo! V Revue FORUM Koller, Černý nebo ti, kdo volili Babiše, a dnes toho litují“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/clanek3-385×230.jpg“ excerpt=“Pamatujete si na volby roku 2013? Tehdy získalo hnutí ANO Andreje Babiše na svou “ permalink=“https://www.forum24.cz/je-tu-nove-cislo-v-revue-forum-koller-cerny-nebo-ti-kdo-volili-babise-a-dnes-toho-lituji/“]259624[/ctete]
Tyto tři studie však využívají rekonstrukce založené na zkoumání změn teploty, jak je můžeme vyčíst ze stromů, ledu a usazenin ze všech kontinentů a zjištění ukazují, že k žádnému z těchto posunů nedošlo nikdy na více než polovině zeměkoule.
Například jedna z dob ledových dosáhla svého extrémního bodu v 15. století v Tichém oceánu, v 17. století v Evropě a v 19. století na jiných místech. Tato lokalizace se výrazně liší od trendu, který sledujeme od konce 20. století, kdy máme rok co rok rekordní záznamy teplot téměř na celém světě. Vidíme to i na současné letošní evropské tepelné vlně.
Velké změny teploty v dávné minulosti byly pravděpodobně způsobeny především sopečnými erupcemi, jak ukazuje další studie, která vysvětluje silné globální výkyvy v první polovině 18. století, když se svět začal pohybovat od éry vulkanicky ochlazeného klimatu ke klimatu zahřátého emisemi způsobenými člověkem.
„Už nezůstávají žádné pochybnosti a bylo to do značné míry prokázáno v mnoha dalších studiích, které se zabývaly mnoha různými aspekty klimatického systému pomocí různých metod a datových souborů,“ říká Stefan Brönnimann z Bernské univerzity.
„Tento dokument by měl konečně zastavit popírače změny klimatu, kteří tvrdí, že nedávné pozorované koherentní globální oteplování je součástí přirozeného klimatického cyklu. Tento dokument jasně ukazuje velký rozdíl mezi regionálními a lokalizovanými změnami klimatu v minulosti a skutečným globálním účinkem antropogenních emisí skleníkových plynů, “ komentuje výzkumy Mark Maslin, profesor klimatologie na University College London.
„Se zvyšující se odborností v oblasti klimatologie se také zvyšuje shoda ohledně globálního oteplování způsobeném člověkem,“ napsal Cook na blogu Skeptical Science. „Dobrou zprávou je, že se veřejné mínění o vědeckém konsensu zvyšuje. Špatnou zprávou je, že ještě zbývá hodně práce, protože popírači změn klimatu neustále vytrvale útočí na vědecký konsenzus.“
Časopis Revue FORUM přinesl v červnu rozsáhlý článek, který informoval i o tom, že mezi novými vědeckými studiemi ještě stále existuje i řada těch, které o lidském vlivu na změny klimatu pochybují. Nedostávají ale takový prostor v médiích.