Stuha svatého Jiří, jinak též svatojiřská stužka, je dnes v Rusku symbolem vojenské slávy. To znamená, že její veřejné zneuctění může vést ke správnímu nebo dokonce trestnímu postihu. Je na to nový zákon, ale trestalo se již i dřív.
Státní duma přijala na ochranu stužky zvláštní zákon. „Na památku hrdinství, odvahy a nezlomnosti národů naší vlasti, hrdinských činů obránců vlasti v průběhu vojenských operací, při plnění jiných bojových úkolů nebo služebních povinností při obraně vlasti se tímto federálním zákonem zřizuje statut stuhy sv. Jiří, zákon ‚O stuze svatého Jiří‘,“ cituje stanice Echo.
Podle odborníků je zákon dalším zdrojem peněz do státní pokladny. Pro občany je pokuta až tři miliony rublů a třeba i odnětí svobody do tří let.
„Pokud máte tuto stuhu uvázanou někde v autě nebo jinde, rozvažte ji a odstraňte. Nějaký policista se do vás pustí a řekne, že je to špinavé, že to není správně uvázané, že je to svázané na mašli a že je to znesvěcování. Ať si ji úřady někam přivážou a omotají kolem sebe,“ říká politická analytička Jekatěrina Šulmanová.
Možnost trestat za zneuctívání tohoto kousku látky tu existovala už před novým zákonem. „Existuje již praxe podle čl. 354.1 trestního zákoníku (rehabilitace nacismu), týkající se stužky sv. Jiří. A zpravidla se jedná o karikatury, koláže nebo neuctivé zacházení se symbolem. Zatím nejsou známy žádné případy stíhání za šňůrky vyrobené ze stuhy svatého Jiří nebo za koupací pantofle,“ sdělil účet Síťové svobody 20. prosince na Telegramu.
Popisují se tam konkrétní případy, jak bylo zneuctění stužky v minulosti trestáno.
Andrej Šabanov ze Samary dostal pokutu 60 000 rublů podle zmíněného paragrafu za přetištění karikatury zobrazující stuhu vylézající z mlýnku na maso, do kterého padají plastoví vojáci.
Artem Antipov z Petrohradu byl odsouzen k šesti měsícům podmíněného trestu za umístění „obrázku umělého penisu na stojanu s připevněnou svatojiřskou stuhou a určitým textem“ pod reportáží o oslavách 9. května.
Dalšímu obyvateli Petrohradu Michailu Nalimovovi byl změněn trest tří let odnětí svobody na tři roky nucených prací a odnětí deseti procent výdělku; byl obviněn ze zveřejnění koláže se symboly Dne vítězství (červená a svatojiřská stuha), na kterou nakreslil pentagramy.
Obyvatel Norilsku byl obviněn za videoklip, ve kterém pálí svatojiřskou stuhu.
Obyvatel Krasnojarsku byl stíhán za videoreklamu, na níž byl zobrazen hákový kříž složený ze svatojiřských stuh a komentář „jaká vlajka, takový stát“.
Novináři připomínají, jak se stužka svatého Jiří změnila ze symbolu památky na symbol loajality vůči úřadům. „Stuha byla doslova vymyšlena jako marketingový materiál pro propagaci webových stránek RIA Novosti kolem 9. května (v roce 2005). Nyní je tento marketingový tahák vyráběný v Číně prohlášen za svátost. Když ji roztrhám, spálím, bude to už trestný čin. Je zřejmé, že se jedná o další zákon, který by neměl být,“ říká novinář Oleg Kašin.
Je zřejmé, že se jedná o paragraf, který si mohou úřady vykládat podle potřeby, protože jak vlastně svatojiřská stužka přesně vypadá a co je to zneuctění, bude zcela na jejich uvážení.