KOMENTÁŘ / Donald Trump svým příznivcům prodává celou řadu zboží se svým jménem. Kšiltovky, vlajky a podobné předměty se jmény kandidátů jsou běžnou součástí americké politické kultury. Bývalý prezident ale prodává i bizarnější věci typu tzv. NFT tokenů se svým vyobrazením a nejnověji třeba hodinky. Největší bizár jsou ale bezesporu Trumpovy bible „Bůh žehnej USA“. Teď se ukazuje, že si je Trump nechává vyrábět v Číně a prodává je s přirážkou, za kterou by se nemusely stydět ani drogové kartely.
Associated Press přišel nedávno se zjištěním, že tisíce výtisků bible, kterou Trump prodává svým fanouškům, vyrobila tiskárna v čínském městě Chang-čou. Je samozřejmě ironické, že bývalý prezident, který s oblibou kritizuje americké firmy za přesun výroby do levnějších zemí včetně Číny, si sám nechá své produkty vyrábět právě tam.
Marže v řádech tisíců procent
Přitom se nedá říct, že by z prodejní ceny nedokázal pokrýt výrobní náklady i několikrát vyšší. AP z celních dokumentů spočítalo, že jeden výtisk stál v průměru pouhé tři dolary. Nejlevnější varianta Trumpovy bible se přitom prodává za dvacetinásobek. S takovou prodejní cenou by si jistě mohl dovolit tisk i ve Spojených státech. Zajímavé je, že třeba slavné červené kšiltovky jsou navzdory různým dezinformacím skutečně vyráběny v USA.
Není to vlastně nic nového. O tom, že zboží s Trumpovým logem se vyrábí v Číně, média referovala už v roce 2015. Kandidát Trump se tehdy bránil, že má „povinnost zboží z Číny nakupovat, protože – upřímně – svou měnu tak brilantně devalvuje“. Jenže Trump už dávno není jen obchodníkem a je zvláštní, že prodej předraženého čínského zboží jeho fanouškům nevadí.
Nacionalistická bible
Trumpova bible je ale zajímavá i sama o sobě. Náboženský text je proložený textem vlastenecké písně, americkou Ústavou a zdoben řadou vlasteneckých symbolů a vlajek. Přitom křesťanství je v principu víra univerzální, nikoliv nacionalistická a Spojené státy jsou sekulárním státem, nikoliv teokracií.
Šlo by ale asi pochopit, proč se mnoha tzv. křesťanským nacionalistům takový přístup líbí. Po neúspěšném pokusu o atentát navíc na obálku přibyl nápis: „Den, kdy Bůh zasáhl, 18. července 2024“. Trump si dlouhodobě buduje image spasitele, kterého seslal sám Bůh. Jeho bible do tohoto narativu zapadá. Je ale zvláštní, že tolik křesťanů v USA je ochotno porušit přikázání a udělat si z Trumpa modlu.