Ohňostroje a petardy, které doprovází oslavy začátku nového roku, jsou už delší dobu kontroverzním tématem. Čím dál více měst a obcí se přiklání k oslavám bez tohoto druhu zábavy. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) by úplný zákaz ohňostrojů podpořil, například prezidentský kandidát Tomáš Zima ale tento krok považuje za politické populistické gesto. Další politici, které oslovil deník FORUM 24, se shodují, že by se občané bez ohňostrojů obešli.
Podle Víta Rakušana (STAN) existuje v dnešní době celá řada lepších alternativ, jak oslavit konec roku, než jsou ohňostroje. „Ty zbytečně děsí zvířata a škodí životnímu prostředí. Jejich úplný zákaz bych podpořil,“ řekl deníku FORUM 24 ministr vnitra. Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) je toho názoru, že v čase války a energetické a klimatické krize bychom měli řešit zásadnější priority, než je plošné zakazováni ohňostrojů. „Považuji to v současné době za zbytnou zábavu, rozhodně se bez ní obejdeme, ale ať si každé město rozhodne, zda za ně utratí peníze, anebo dá přednost něčemu důležitějšímu,“ okomentovala.
Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO) je podle svých slov velkým odpůrcem ohňostrojů. Ostravský magistrát ostatně žádné ohňostroje už spoustu let nepořádá. „Na druhé straně, nejsem ani příznivcem plošných zákazů a příkazů v záležitostech, které nejsou nezbytně nutné. Věřím, že společnost k útlumu používání zábavní pyrotechniky postupně dojde sama,“ odpověděl s tím, že má ze svého okolí dojem, že se tak i děje.
Podle ekonomky Danuše Nerudové bychom neměli provozovat zábavu na úkor zvířat a především lidí s autismem a dalších zranitelných lidí. „Věřím, že dokážeme najít takový způsob oslavy nového roku, ze kterého nebude muset mít nikdo strach,“ řekla prezidentská kandidátka.
„Ohňostroje nemám rád. Z důvodů ekologických i ekonomických. Mají negativní dopad na životní prostředí, vadí zvířatům, ruší klid,“ odpověděl na dotaz senátor a prezidentský kandidát Pavel Fischer. V době energetické krize bychom si podle něj takovou zábavu mohli odepřít. „Myslím si, že můj názor není ojedinělý, a hlasy směřující k jejich regulaci, v krajním případě i zákazu, zaznívají čím dál hlasitěji,“ dodal.
Podle senátora Marka Hilšera jsou ohňostroje jednou z forem zábavy, která je spjata s oslavami příchodu nového roku a mnoha lidem dělají radost, ale mnohé lidi také štvou, ať už kvůli stresu jejich zvířecích mazlíčků nebo divoké zvěře v přírodě. Prezidentský kandidát sám patří k těm, co mají ohňostroje rádi, ale dovedl by si představit i život bez nich. „Neohleduplnost některých lidí při práskání petard na ulici také ohňostrojům nepřidává. Byl bych pro kompromis, který by vymezil ohňostrojovou zábavu jen třeba na hodinu na silvestrovský večer, tak aby se zamezilo bezohlednému práskání, a přitom jsme nepřišli o tradiční novoroční veselí,“ odpověděl.
Tuto formu zábavy má rád i předseda ČMKOS Josef Středula. „Přiznám se, že je ve mně pořád ten malý kluk, kterému se ohňostroje na obloze líbí. Pokud by ale došlo k zákazu, vůbec by mi to nevadilo,“ popsal svůj postoj uchazeč o post hlavy státu. Od dětství má ohňostroje moc rád i kandidát Karel Diviš. „Chápu ale, že někomu mohou vadit, například malým dětem a zvířatům. Mám rád tradice, takže pro mě minimálně k silvestrovským oslavám patří,“ uvedl podnikatel.
„Zákaz ohňostrojů má být v místech, kde je riziko vzniku požáru nebo jiného ohrožení osob či majetku. Zakazování ohňostrojů je takové politické populistické gesto,“ uvedl lékař a prezidentský kandidát Tomáš Zima. Domnívá se, že profesionální ohňostroj uspořádaný k významnému výročí, jako je například vznik našeho státu, tedy 1. ledna, je určitou formou oslavy, při které se lidé setkávají.
V Liberci jsou na území města ohňostroje a pyrotechnické efekty vyhláškou celoročně zakázány s výjimkou 31. prosince a 1. ledna. A výjimku má také oblast sportovního areálu Vesec, jak informoval primátor města Jaroslav Zámečník, který tuto vyhlášku chápe jako rozumný kompromis.
„Osobně jako majitel psa vnímám ohňostroj jako velkou zátěž jak pro tyto zvířata, tak i pro ptactvo, a hlavně pro mnoho spoluobčanů. Osobně jsem zažil ohňostroje v cizině za doprovodu hudby a byl to úžasný zážitek. Byl to obrovský rozdíl mezi chaotickým vystřelováním světlic a petard. Proto nemám proti ohňostrojům zcela negativní postoj,“ vysvětlil.
Primátor města Olomouc Miroslav Žbánek (ANO) řekl deníku FORUM 24, že diskusi, která ohledně ohňostrojů vzniká ve veřejném prostoru i na sociálních sítích, registruje. Vnímá ovšem rozdíl mezi odpalováním klasických dělobuchů či světlic a pyrotechnickým uměním. „Na Olomoučany se snažíme apelovat, aby neodpalovali zábavní pyrotechniku v průběhu celého silvestrovského dne. Zároveň je ale pořád velká část Olomoučanů, kteří se těší na slavnostní přivítání nového roku a umělecký ohňostroj s hudebním podkresem si rádi užijí,“ uvedl.
Z toho důvodu byl tradiční novoroční ohňostroj přesunut z centra města mimo hustou zástavbu na Korunní pevnůstku, aby si ho podle slov primátora skutečně mohli užít ti, kteří o to stojí, a ostatní se necítili obtěžováni. „Díky zvolené lokalitě se nám snad také daří minimalizovat dopad na domácí mazlíčky,“ vysvětlil. Město Olomouc tradičně pořádá ohňostroj dvakrát do roka, a to v rámci říjnových oslav vzniku samostatného československého státu a pak právě na Nový rok. „Jsme si vědomi toho, že s ohledem na aktuální diskusi ve společnosti i v rámci EU může být tento ohňostroj možná poslední, který Olomoučané uvidí. Aktuálnost tématu plně chápeme a pokud v budoucnosti dojde k nějakým omezením, budeme je samozřejmě respektovat,“ řekl.