Vojenský obvodní soud projednává případ šestadvacetileté Darji Trepové obviněné z vraždy válečného propagandisty a blogera Vladlena Tatarského (vlastním jménem Maxim Fomin). Současně s ní je souzen sedmadvacetiletý Dmitrij Kasincev, u kterého se po Tatarského smrti skrývala.
Web Nastojaščeje Vremja shrnuje, jak tehdy k atentátu na Tatarského došlo a co tvrdí vyšetřování ruských úřadů.
Vladlen Tatarskij zemřel 2. dubna 2023 v Sankt Petěrburgu při výbuchu v kavárně Street Food Bar № (kavárna v minulosti patřila šéfovi žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgeniji Prigožinovi), kde se konal jeho tvůrčí večer. Na setkání blogera s příznivci přišla Darja Trepová a předala mu sošku v podobě busty Tatarského, uvnitř které byla výbušnina. Po explozi byla okna v kavárně vyražena a podle svědků „bylo všechno v dýmu a kolem spousta krve“. Tatarskij zemřel na místě a dalších 52 lidí z 85 přítomných bylo zraněno. Účastníci setkání později uvedli, že v kavárně, kde se setkání konalo, byla „nulová ostraha“: mohl tam přijít kdokoli a přinést cokoli.
Jméno dívky, která sošku přinesla, bylo oznámeno několik hodin po incidentu a druhý den byla zadržena a převezena do Moskvy. Dne 4. dubna ji soud poslal do vyšetřovací vazby.
Trepová přiznala, že sošku přinesla, ale o výbušném zařízení uvnitř nevěděla. Na videozáznamu z akce je vidět, jak si Tatarskij prohlíží darovanou sošku, zatímco blondýnka, která mu ji předala a která se představila jako „Nasťa“, sedí několik metrů od něj.
Když se Trepová dostala do vyšetřovací vazby, začali jí novináři a různí aktivisté psát dopisy. V korespondenci s telegramovým kanálem Rotunda Trepová uvedla, že je jí líto, co se stalo: „Je mi šíleně líto, co se stalo, modlím se za zdraví obětí a pokusím se zorganizovat finanční sbírku na uzdravení obětí tragédie.“
Řekla také, že si ze všeho nejvíc přála zemřít. „Kommersant“ uvedl, že ještě v říjnu 2022 dívka na svém účtu na twitteru, který později smazala, napsala, že na sebevraždu myslí „20 až 150krát denně“.
Darja studovala na lékařské fakultě a poté, co dala výpověď v obchodě se starožitnostmi, si začala hledat novou práci. „Napsala jsem novináři a válečnému zpravodaji, se kterým jsem se spřátelila na sociálních sítích, jestli by mi nemohl pomoci. Pak mi slíbil, že o tom popřemýšlí. Ale přemýšlel půl roku, během kterého jsem byla ponořená do svých vlastních záležitostí,“ říká Trepová. Nakonec jí „vojenský zpravodaj“ napsal, že by jí mohl pomoci s organizací stěhování, a zároveň jí nabídl, aby začala pracovat v novinařině a pomáhala mu. Tehdy Trepová začala navštěvovat Tatarského přednášky, ale chodila na ně pod jménem Anastasia.
Podle kanálu Mash na telegramu si dívka přisvojila identitu jiné ženy, petrohradské umělkyně a studentky Akademie umění jménem Anastasia.
Na otázky webu Bumaga v dopise Darja vysvětlila, že se jako Anastasia představila na žádost známého a o skutečné dívce-umělkyni s tímto jménem nevěděla. Podle Trepové účty této osoby na sociálních sítích neviděla a podobné účty nevedla: „Kdo provozoval kanál na telegramu, který ji duplikoval, nevím.“
Druhý obviněný, Dmitrij Kasincev, u kterého se Trepová po výbuchu skrývala, je v domácím vězení. Nejprve byl obviněn z neoznámení trestného činu, později bylo obvinění zpřísněno.
Jurij Denisov, 35letý ukrajinský občan, je obviněn z organizace vraždy Vladlena Tatarského. V březnu 2023 Denisov odcestoval do Vladimiru, kde kdysi žil. Podle vyšetřovací verze Denisov shromáždil informace o Tatarském a přes prostředníka předal Trepové sochu. Po muži bylo vyhlášeno pátrání.
V říjnu vyšetřovací výbor skončil vyšetřování Tatarského smrti a oznámil, že teroristický útok „byl zorganizován s cílem zastrašit obyvatele a přimět je, aby se vzdali názorů podporujících cíle a záměry speciální vojenské operace, jakož i zdiskreditovat činnost ruských státních orgánů“.
Od dubna 2023 sedí Darja Trepová ve vyšetřovací vazbě v Lefortovu. Sdělila, že má dobré podmínky, je podporována aktivisty a je jí poskytováno vše, co potřebuje. Dívka říká, že se hodně bojí a pláče, ale podporuje ji komunikace s novináři, kněžími a aktivisty. „S mnohými jsem se spřátelila prostřednictvím korespondence – dokonce i s Ivanem, který mě zpočátku nazýval ‚teroristkou ve službách chochlů‘. Teď mi posílá pohledy,“ říká Trepová.
Na sociálních sítích už mají stoupenci dnešního ruského režimu jasno. „Škoda, že Rusko nemá trest smrti. Ta svině by si zasloužila, aby ji veřejně pověsili na lucernu.“
První soudní jednání 15. listopadu začalo projevem prokurátorky Naděždy Tichonovové.
Prokurátorka přítomným sdělila, že „neznámé osoby, nesouhlasící s prováděním speciální vojenské operace na území Ukrajiny, vytvořily skupinu s cílem spáchat teroristický čin“. K provedení teroristického činu byly podle ní použity „konspirační metody“. Prokurátorka Tichonovová poznamenala, že Trepová si uvědomovala, za jakým účelem byla skupina vytvořena, a dobrovolně se k ní připojila. Dívce byly vyrobeny falešné doklady, změnila také styl oblékání na nenápadný a měla podle zadání ztvárnit studentku-sochařku, která má blízko k Tatarského aktivitám. Trepová si tedy kupovala jeho knihy a chodila na jeho přednášky.
Prokurátorka rovněž uvedla, že výbuch byl proveden „na dálku“ z estonské SIM karty, která byla zakoupena na Ukrajině.
Trepová se přiznala k použití padělaných dokumentů, ale k dalším dvěma článkům obžaloby se nepřiznává.