
Lech Wałęsa FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0
FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0

Bývalý polský prezident a vůdce nezávislých odborů Solidarita z dob komunistického režimu Lech Wałęsa podepsal s dalšími členy Solidarity a politickými vězni dopis Donaldu Trumpovi. V něm se signatáři ostře ohrazují proti zacházení s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jakého se mu dostalo v Bílém domě. Přinášíme celé znění dopisu.
Vážený pane prezidente,
se zděšením a znechucením jsme sledovali přenos Vašeho rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Vaše očekávání, že vám bude projevena úcta a vděčnost za materiální pomoc, kterou Spojené státy poskytly Ukrajině v boji proti Rusku, považujeme za urážlivé. Vděčnost náleží hrdinným ukrajinským vojákům, kteří prolili svou krev při obraně hodnot svobodného světa. Jsou to oni, kdo již více než 11 let umírají na frontových liniích ve jménu těchto hodnot a nezávislosti své vlasti napadené Putinovým Ruskem.
Nechápeme, jak to může vůdce země, která je symbolem svobodného světa, nevidět.
Naše zděšení vyvolala i skutečnost, že atmosféra v Oválné pracovně během tohoto rozhovoru připomínala tu, kterou si dobře pamatujeme z výslechů státní bezpečnosti a ze soudních síní komunistických soudů. Prokurátoři a soudci pověření všemocnou komunistickou politickou policií nám také vysvětlovali, že to oni mají v rukou všechny karty a my žádné. Požadovali, abychom ukončili svou činnost, a argumentovali tím, že kvůli nám trpí tisíce nevinných lidí. Zbavili nás svobod a občanských práv, protože jsme odmítli spolupracovat s úřady a projevovat jim vděčnost. Jsme šokováni tím, že jste podobným způsobem jednali s prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Historie 20. století ukazuje, že pokaždé, když si Spojené státy chtěly udržet odstup od demokratických hodnot a svých evropských spojenců, nakonec ohrozily samy sebe. To pochopil i prezident Woodrow Wilson, který v roce 1917 rozhodl o vstupu Spojených států do první světové války. To pochopil i prezident Franklin Delano Roosevelt, který po útoku na Perl Harbour v prosinci 1941 rozhodl, že válka na obranu Ameriky bude vedena nejen v Tichomoří, ale i v Evropě, a to ve spojenectví se zeměmi napadenými Třetí říší.
Připomínáme, že bez prezidenta Ronalda Reagana a amerického finančního angažmá by nebyl možný pád sovětského impéria. Prezident Reagan si byl vědom utrpení milionů porobených lidí v sovětském Rusku a jím dobytých zemích, včetně tisíců politických vězňů, kteří za svou oběť při obraně demokratických hodnot zaplatili svobodou. Jeho velikost spočívala mimo jiné v tom, že bez váhání označil SSSR za „říši zla“ a svedl s ní rozhodný boj. Zvítězili jsme a socha prezidenta Ronalda Reagana dnes stojí ve Varšavě u velvyslanectví USA.
Pane prezidente, materiální pomoc – vojenská a finanční – nemůže být ekvivalentem za krev prolitou ve jménu nezávislosti a svobody Ukrajiny, Evropy a celého svobodného světa. Lidský život je k nezaplacení, jeho hodnotu nelze měřit penězi. Těm, kteří přinášejí oběti krve a svobody, patří vděčnost. Pro nás, lidi Solidarity, bývalé politické vězně komunistického režimu sloužícího sovětskému Rusku, je to samozřejmé.
Vyzýváme Spojené státy, aby dodržely záruky, které poskytly spolu s Velkou Británií v Budapešťském memorandu v roce 1994 a které výslovně obsahovaly závazek bránit nedotknutelnost hranic Ukrajiny výměnou za to, že se vzdá svých zásob jaderných zbraní. Tyto záruky jsou bezpodmínečné: není v nich ani slovo o tom, že by se taková pomoc považovala za hospodářskou výměnu.
Lech Wałęsa, bývalý politický vězeň, vůdce Solidarity, prezident Třetí polské republiky a další bývalí političtí vězni a členové Solidarity.