Obrovská katastrofa zasáhla o víkendu více než 100tisícové přímořské libyjské město Darná. Na místo se sjíždějí záchranné týmy a začíná tam proudit i humanitární pomoc. Rozsah zkázy je ale bezprecedentní.
Čtvrtinu města spláchla blesková povodeň do Středozemního moře. Úřady již nalezly více než 5 tisíc obětí a starosta města Abdulmenam al-Ghaithi prosí o týmy, které by pomohly s vyzvedáváním těl, protože moře nepřestává vyplavovat další a další oběti a mrtvoly se nacházejí doslova všude. Starosta se obává vypuknutí epidemií.
Na moři operují neustále hlídkové čluny pátrající po tělech. Ta, která vyzvednou, putují do Tobrúku na případnou identifikaci. Z obou městských nemocnic se staly provizorní márnice. Doslova stovky obětí byly pohřbeny do masového hrobu. Krize je tak veliká, že záchranným týmům došly pytle pro ukládání těl. Obětí by podle úřadů vzhledem k rozsahu zkázy mohlo být až 20 tisíc. Zmizely celé rodiny.
Na místo přijely záchranné týmy z Egypta, Tuniska, Spojených arabských emirátů, z Turecka i Kataru. Turecko podle deníku The Guardian vyslalo loď obsahující vybavení pro zřízení dvou polních nemocnic a 148 zdravotníků spolu s potřebným vybavením. Britové posílají pomoc ve výši v přepočtu necelých 30 milionů korun.
Situace v oblasti je natolik kritická, že přiměla dokonce obě znepřátelené vlády, aby se dohodly na společné žádosti mezinárodnímu společenství o humanitární pomoc.
Země je rozdělená na dvě části s vlastními vládami a ozbrojenými milicemi. Vláda národní jednoty sídlí v Tripolisu na západě země a má podporu většiny mezinárodního společenství.
Východní, paralelní administrativa má podporu Ruska i místních mocných pohlavárů a právě na jejím území se zničené město nachází. Podle deníku Al Džazíra existují naděje, že by probíhající katastrofa mohla utlumit rivalitu obou reprezentací vzhledem k tomu, že bezmála dekádu trvající konflikt mj. vedl k zanedbání stavu libyjské infrastruktury, což patrně mimo jiné zapříčinilo také protržení přehrad a následnou katastrofu v Darná.