IHH neboli Ishahi Yardim Vakfi, česky pak Nadace pro lidská práva, svobody a humanitární pomoc. Organizace, která pomohla zachránit v Pákistánu unesené Češky. Jakkoli je název organizace lidumilný a zní hezky, skutky a skutečnosti okolo této „neziskovkyosvoboditelům“ jsou jaksi diskutabilní a přinejmenším kontroverzní. A proč se vůbec ptát? Protože IHH má své činy napojené na terorismus a islámský radikalismus. Důkazem je i to, že patří pod organizaci Union of Good (Unie Dobra) ze Saúdské Arábie, jejíž členové jsou napojeni na al-Káidu. Unie je známa výroky svých dvou hlavních představitelů. První z nich je Dr. Yusuf Al-Qaradawi, který tvrdí, že sebevražedné bombové útoky jsou v souladu s islámem, stejně tak jako zabíjení izraelských žen. Druhým představitelem je hlavní ředitel Unie Sheikh Yusuf Qaradawi, který proslul svým výrokem, že je legitimní zabíjet izraelské civilisty.
Nyní k samotným činům organizace IHH. Jako první a nejznámější příklad lze uvést účast na akci 35 neziskových organizací, na tzv. Ittilaf al-Kheir, tedy flotile, která měla prorazit izraelskou blokádu a pomoci teroristickému hnutí Hamás dovézt zásoby. Celá akce skončila naloděním armády a pozabíjením několika lidí. Další z řady „zvláštních humanitárních operací“ byl nákup automatických zbraní od lokálních radikálních skupin, což vyvrcholilo v roce 1997 akcí turecké policie. Ta v hlavní centrále v Istanbulu, kde bylo zatčeno několik členů vedení Unie, našla mnoho zbraní, výbušnin, návodů k výrobě trhavin a džihádistickou vlajku.
Zakladatel IHH se přátelil s teroristou
Další zajímavou postavou je Bülent Yildirim, zakladatel IHH, který byl velkým přítelem šéfa teroristické organizace Hamás Ismaila Haniyeha, jemuž mnohokráte vyjadřoval podporu a osobně jej navštívil.
Toto jsou pouze nejkřiklavější kauzy společnosti IHH, které jasně ukazují, že celá tato organizace je dosti nedůvěryhodná.
K případu unesených Češek jen toto. Kromě IHH byl do celé situace také zapojen katarský teokratický režim a také nechvalně známý íránský podnikatel Shahram Abdullah Zadeh. O jeho miliardových, krajně podezřelých, zakázkách u nás informoval například pořad Reportéři ČT.
Otázkou tedy zůstává, jaká byla doopravdy cena za vysvobození unesených dívek? Kolik peněz či úsluh a ústupků se muselo „osvoboditelům“ slíbit? To se zřejmě už nikdo nedozví. Jediné, co tak zbývá, je varovat a připomínat, kdo IHH a jejich partneři jsou, a velice důrazně protestovat proti spolupráci s touto organizací, jelikož cena může být příliš vysoká.