Do Austrálie utekl čínský zpravodajec, který již předal australské kontrarozvědce ASIO spoustu informací o čínských vlivových aktivitách, například v Hongkongu nebo proti Tchaj-wanu. Jde o prvního čínského zpravodajce, který nejenže utekl z komunistické Číny, ale veřejně přiznal své jméno. To je obrovská kauza pro celý čínský represivní aparát, podobně jako když za studené války utíkali z komunistických států jejich zpravodajci. Díky jejich znalostem tak demokratické státy lépe vědí, jak proti nim totalitní nepřítel postupuje a na co se připravit.
Mnoho lidí to v Evropě nechce vidět, ale pomalu začíná novodobá studená válka mezi Čínou a západními demokraciemi. Můžeme tomu říkat různě, ale fakticky jde o konfrontaci mezi komunistickou Čínou a demokratickými státy – spojenci Ameriky. Můžeme předstírat, že chceme být neutrální, ale to v takhle velkých geostrategických konfliktech prakticky nejde. Budeme si muset vybrat, zdali stojíme na straně demokratických států, nebo komunistické Číny a jejích satelitů.
Proto si Čína v našem regionu nakupuje tolik politického vlivu, protože chce zajistit, že v budoucí konfrontaci Čína – USA nebudeme stát na americké straně. Čínským cílem je izolovat svého hlavního protivníka, a proto se snaží infiltrovat menší státy, prakticky je odloupnout od aliance západních demokracií. Obchod je nástroj k této strategii, nikoliv její cíl.
Tato dlouhodobá konfrontace bude kvůli novým technologickým prostředkům a metodám prosazování tlaku jiná než ta mezi USA a SSSR, zdi nebudou nutně fyzické, ale digitálně-informační. Proto se Čína tolik snaží na sílu donutit jednotlivé státy, aby do svých nových sítí 5G prosadily její firmu Huawei, přes kterou nás v případě krize bude moct výrazně ovládat. Také k vojenské konfrontaci bude docházet v asijském regionu, ne nutně u nás v Evropě, kde Čína užívá k prosazování své vůle jiné prostředky.
Převzato z facebookového profilu autora