Amnestie v Sýrii se nevztahuje na ty, kteří se v dobách minulého režimu podíleli na mučení a vraždění vězňů. Podle agentury Reuters to dnes na síti Telegram oznámil nový faktický vládce země Ahmad Šara, dříve známý především pod svým bojovým jménem Abú Muhammad Džúlání, který je vůdcem islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS).
„Budeme je pronásledovat. Zároveň žádáme ty země, do kterých uprchli, aby je vydaly, abychom tak mohli dosáhnout spravedlnosti,“ uvedl Šara. HTS už v sobotu, tedy den před pádem režimu prezidenta Bašára Asada, vyhlásilo amnestii pro vojáky odvedené do syrské armády.
Vydání zatykačů na asi 160 osob spojených s Asadovým režimem, kteří jsou viněni z porušování lidských práv a válečných zločinů, dnes potvrdil i nově jmenovaný premiér přechodné vlády Muhammad Bašír.
Přestože Bašír je předsedou vlády, faktickým vládcem Sýrie je po pádu Bašára Asada právě Ahmad Šara. Některé velké oblasti země však i nadále nemá pod kontrolou přechodná vláda ani HTS, ale jiná uskupení jako Kurdy vedená koalice Syrských demokratických sil (SDF) nebo Tureckem podporovaná Syrská národní armáda (SNA).
Režim prezidenta Asada se zhroutil v neděli, islamističtí povstalci z uskupení HTS na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům ofenzivu. Asad funkci prezidenta Sýrie převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládnul od roku 1971.