Za státní hymnu Slovenské republiky se považuje každá prezentace této skladby, jejíž melodie a text odpovídají notaci v příloze zákona o státních symbolech, upozornilo slovenské ministerstvo vnitra s tím, že nemůže nařídit konkrétní verzi hudební úpravy. Těch je nyní už několik. Sám autor Oskar Rózsa totiž po premiéře nové hymny zveřejnil její další podoby.
Novou úpravu státní hymny si Slováci mohli poprvé vyslechnout po půlnoci 1. ledna 2025. Někteří odborníci a část veřejnosti ji následně kritizovaly. Skladatel Oskar Rózsa se k tomu vyjádřil na Telegramu, kde obvinil STVR ze sabotáže a poškození výsledné kvality zvuku. Zveřejnil proto sám nahrávku hymny „tak, jak má znít“.
Tím ale neskončil a na soukromých platformách zveřejnil potom také například verzi s hlasitějším sborem nebo verzi vhodnou pro použití při sportovních akcích. Celkem už skladatel zveřejnil čtyři různé podoby nové slovenské hymny. Kvůli tomu se opět stal terčem kritiky a vtipů na sociálních sítích.
K situaci se nakonec muselo vyjádřit i slovenské ministerstvo vnitra, aby ujasnilo, která verze se má používat. „Žádná úprava státní hymny nemůže být právně vymezena jako jediná závazná. Za státní hymnu Slovenské republiky se považuje ve smyslu zákona o státních symbolech a jejich používání každá prezentace této skladby (hraná, zpívaná nebo hraná a zpívaná), pokud její melodie a text odpovídají notaci, která je přílohou tohoto zákona,“ napsalo ministerstvo v tiskové zprávě.
Mluvčí rezortu Matej Neumann potom ještě pro agenturu TASR vysvětlil, že žádná konkrétní instrumentalizace státní hymny nikdy nebyla, není a ani nemůže být kodifikována jako výlučná. Připomněl také, že otázky kolem pořízení díla, výběru dodavatele a smluvního procesu patří do agendy ministerstva kultury.
Nová verze slovenské hymny se nahrávala 17. a 18. října 2024 v bratislavské Redutě pod dohledem ministryně kultury Martiny Šimkovičové. Zavádět se prý bude postupně, přičemž přesný časový horizont není stanoven. Odhaduje se, že to bude do tří až čtyř měsíců. Stále je možné použít také starší úpravy hymny. Za úpravu hymny zaplatí stát 46 500 eur (1,17 milionu korun).