Šéf hnutí ANO Andrej Babiš byl tématem pro Evropský parlament na přelomu května a června, když se zde hovořilo o jeho vlivu na svobodu v českých médiích. Exministra financí to ale příliš z míry nevyvedlo. Teď se však chystá norma, která by se Babiše a jeho podnikání dotkla mnohem zásadněji – jako člen vlády by totiž propříště již nemohl pro své firmy dostat žádné dotace. Jako první o celé věci informoval týdeník Respekt, deníku FORUM 24 existenci zákona potvrdil europoslanec Jaromír Štětina.
Nové unijní nařízení, které vzniká také díky velké Babišově kritičce Ingeborg Grässle (ona sama je zpravodajkou inkriminovaného návrhu), míří na strukturální a zemědělské fondy. Zdálo by se, že se Babiš nemusí ničeho bát, protože po schválení českého zákona o střetu zájmů převedl svůj majetek do svěřenských fondů.
Jenže to je velký omyl – v evropské normě se hovoří také o společnostech nejen rodinných příslušníků či jinak spřízněných osob, ale také osob politicky blízkých. Tam jsou zásadní tři jména – Babišova snoubenka Monika, právník Alexej Bílek a předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša. Je ovšem možné, že v tomto ohledu se návrh změní, protože je mu vyčítáno příliš široké pojetí. Ovšem jmenovat do fondu správce jiné, to by pro Babiše, který má tolik rád všechno pevně pod kontrolou, by jistě bylo velmi složité.
Štětina je přesvědčen, že europarlament sice o normě nestihne jednat ještě v létě, jelikož zbývá poslední týden, než europoslancům také začnou prázdniny, byl by však rád, kdyby se vše stihlo do voleb, což nevylučuje. „Vzhledem k datu voleb je poměrně dost času, protože europarlament se poprvé sejde již začátkem září. Proces přijímání podobných norem je ale samozřejmě těžkopádný,“ upozornil pro FORUM 24 Štětina. V takovém případě by totiž norma platila už od 1. ledna 2018 – a vzhledem k tomu, že je pravděpodobné, že v té době bude Babiš sedět ve vládě, měl by problém.
Oficiálně je zákon prezentován tak, že jeho důvodem střet zájmů u Andreje Babiše není. Štětina je ale o jeho zásadní roli přesvědčen. „Tak pregnantní příklad v Evropské unii neexistuje. Tento návrh velmi vítám,“ uvedl.
Dotace jsou přitom pro Babišovo podnikání zásadní. V rámci období 2007–2013, kdy některé projekty běžely ještě další dva roky, získaly Babišovy společnosti dotace z EU 1,6 miliardy korun.
Evropská unie může být konečně tou institucí, které Babiš nebude moci odpovědět jen tak nějaké „sorry jako“. On sám je sice schopen velmi efektivně hledat různá řešení a kličky, kterými obcházet zákony a ulehčovat si situaci – jako to udělal v případě českého zákona o střetu zájmů – nyní to ale vypadá, že to nepůjde.
Není to navíc Babišův jediný problém, který na šéfa hnutí ANO v EU čeká. Úřad OLAF se stále zabývá pochybnou dotací pro Farmu Čapí hnízdo, v jejímž případě je exministr financí vážně podezřelý z dotačního podvodu.