Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyloučil klid zbraní s Hamásem. Výzvy k příměří v Pásmu Gazy jsou podle něj výzvou, aby se Izrael vzdal teroristické skupině. Izraelská armáda mezitím během operace vysvobodila ze zajetí jednu rukojmí, zatímco Němci oplakávají potvrzenou smrt mladé tatérky Shani Loukové, kterou teroristi zavraždili.
Izrael podle Netanjahua nepřistoupí na příměří s Hamásem po útoku ze 7. října stejně jako by USA nepřistoupily na klid zbraní po japonském útoku na Pearl Harbor v prosinci 1941 nebo po teroristických útocích z 11. září 2001. „Výzvy k příměří jsou výzvami k tomu, aby se Izrael vzdal Hamásu, aby se vzdal terorismu a barbarství. To se nestane,“ řekl premiér. „Bible říká, že je čas k míru a je čas k válce. Toto je čas na válku, na válku za naši společnou budoucnost,“ prohlásil izraelský premiér a doplnil, že nastal čas, aby se všichni rozhodli, na jaké straně stojí.
„Izrael bude stát proti silám barbarství, dokud nezvítězí. Doufám, a modlím se za to, že civilizované země po celém světě tento boj podpoří, protože boj Izraele je i vaším bojem. Pokud zvítězí Hamás a íránská osa zla, budete dalším terčem vy,“ vzkázal Netanjahu spojencům. Dodal, že Izrael bude bojovat bez ohledu na to, které země se postaví na jeho stranu. „Bůh žehnej Izraeli a všem, kteří stojí za Izraelem,“ prohlásil.
Prohlášení izraelského premiéra přichází v atmosféře tlaku, kterému jeho země čelí jak ze strany světového společenství, tak ze strany rodin, jejichž blízké Hamás odvlekl jako rukojmí. Izraelská armáda mezitím podniká stále aktivnější pozemní operace na území obklíčené Gazy a informovala, že během noční operace se jí podařilo osvobodit unesenou izraelskou vojačku, která byla zajata během operace teroristů 7. října. Vojínka Ori Megidišová podle prohlášení izraelské armády podstoupila lékařskou prohlídku, je v dobrém zdravotním stavu a již se shledala se svou rodinou.
Německo mezitím truchlí kvůli potvrzení tragického osudu 22leté tatérky Shani Loukové, kterou teroristé z palestinského hnutí Hamás v Izraeli unesli z hudebního festivalu v kibucu Reim, a posléze zveřejnili video, jak hanobí její polonahé tělo naložené na kapotě náklaďáku. Smrt mladé ženy potvrdila její matka Ricarda Louková, podle, které byly identifikovány forenzní stopy z místa její vraždy.
Úmrtí ženy během odpoledne označil za hroznou zprávu také německý kancléř Scholz, který je na návštěvě v Nigérii. „Ukazuje to celé barbarství, které je za útokem Hamásu,“ řekl podle serveru Die Welt Scholz. Podle kancléře je nutné, aby se hnutí Hamás z útoku zodpovídalo, a uvedl rovněž, že Izrael má právo na obranu.
Netanjahu prohlásil, že bojovníci Hamásu jsou „zrůdy“ a že Izrael je bude lovit a pronásledovat, dokud je nezlikviduje. Jak ale uvádí česká expertka na Izrael, ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově Irena Kalhousová, izraelská vláda čelí značnému tlaku rodin unesených a přeživších a to ji vedlo k tomu, aby pozemní operaci odložila.
„Rodinní příslušníci vytváří obrovský tlak na vládu, aby prioritou bylo propuštění unesených. A až potom aby bylo prioritou zničení Hamásu. Izraelská vláda tak čelí poměrně velkému tlaku, aby uspokojila tyto požadavky, protože tlak rodin i celé izraelské společnosti na to, že prioritou je propuštění víc než dvou stovek lidí, je veliký,“ popsala Kalhousová pro Český rozhlas.
Deník The Jerusalem Post v pondělí informoval o tom, že šéf Mosadu David Barnea podnikl tajnou cestu do Kataru ve snaze zajistit bezpečné propuštění rukojmí, která Hamás zadržuje. Podle něj Katar i dříve zprostředkoval jednání mezi židovským státem a Hamásem.
Izraelská armáda o tom, že jejich blízké unesl Hamás, vyrozuměla už 239 rodin. Na 40 lidí se nadále pohřešuje, kvůli špatnému stavu mnohých pozůstatků identifikace ještě neskončila.