Při sledování politiky je vždycky velmi snadné jednu, byť hodně důležitou záležitost přecenit a přiřknout jí mnohem větší význam, než ve skutečnosti má. Emoce a touha po dramatičnosti zde hrají svou roli a jsou vysoce žádané. Je rovněž lákavé vidět ve všem hned začátek strhujících dějů, pohybů a změn. Takové vize a scénáře vždycky zaujmou a získají si pozornost bez ohledu na to, jak vzdálené realitě jsou. Ta většinou za podobnými fantaziemi zůstává dosti pozadu. Platí to i o spekulacích, že společné hlasování hnutí ANO a občanských demokratů pro daňový balíček, jehož součástí je i zrušení superhrubé mzdy, znamená něco víc než jedno jediné hlasování a že se v budoucnosti v tomto směru můžeme nadít ještě něčeho dalšího.
Přestože hnutí ANO v průzkumech veřejného mínění trochu oslabilo a Piráti a Starostové a nezávislí naopak posílili a navíc se rýsují dva volební bloky, které mohou Babišovu uskupení velmi výrazně konkurovat a možná ho i porazit, stále se jako největší hrozba, která může vládnímu hnutí zavařit, jeví nedostatek koaličních partnerů.
Stačí, aby se potvrdil současný trend, kdy preference sociálních demokratů a komunistů jsou dost žalostné, KSČM a ČSSD opustily sněmovní lavice a Andreji Babišovi může být bezmála jakékoli vítězství v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny docela nanic.
V takové situaci stačí k tomu málo, aby se vyrojily všelijaké spekulace ohledně toho, jestli náhodou některá ze stran dnešní opozice se po volbách nenechá zlákat případným vábením hnutí ANO do vlády. Důležitým vodítkem, kterého se v úvahách na dané téma můžeme chytit, je, že ODS, Pirátská strana, hnutí STAN, TOP 09 i KDU-ČSL tomu už jednou po minulých sněmovních volbách odolaly.
Od té doby se vše ještě více vyhrotilo, takže jejich vstup do vlády s Babišovým hnutím je ještě méně myslitelný než před třemi lety. To však nebrání všemožným spekulacím, protože přece jen po volbách může být situace různá – hnutí ANO může pod tlakem nabízet mnohé ústupky a zároveň pro některé opoziční strany by další volební období mimo vládu bylo hodně nepříjemné. A zmíněné hlasování o zrušení superhrubé mzdy je vítanou záminkou k takovým dohadům.
Dohady a spekulace
Přitom je nad veškeré pochybnosti jasné, že občanští demokraté do koalice s hnutím ANO jít nemůžou, protože by je totálně zničilo a nakonec by dopadli stejně jako Hamáčkovi sociální demokraté, a to i v případě, že by se jim podařilo dosáhnout toho, že by Andrej Babiš již znovu nebyl premiérem.
Předseda ODS Petr Fiala však tohle moc dobře ví a ze všech jeho vyjádření naprosto zřetelně plyne, že si to plně uvědomuje a do koalice s Babišovým uskupením v žádném případě nepůjde. Různé domněnky si ale dál žijí svým životem. Například Petr Holec ve svém komentáři na serveru Info.cz přetřásá dopady onoho hlasování ODS s hnutím ANO o daních na vztahy občanských demokratů, KDU-ČSL a TOP 09 a jejich vznikající předvolební blok.
„Hradčanská trojkoalice daňovým zemětřesením nejspíš neskončí, to by byl moc velký bizár i na naši politiku, jež koalicím obecně nepřeje,“ píše Holec, který ovšem dále rozehrává úvahu o tom, jak se od sebe ODS a TOP 09 od své společné vlády v letech 2010-2013 politicky vzdálily.
A kromě toho dodává: „A daněmi svody k vzájemné zradě určitě nekončí, to spíš naopak. Ostatně ANO a ODS neměly po posledních sněmovních volbách vůbec daleko ke společné vládě, chybělo několik poslanců. Babišovo hnutí je navíc nebezpečné v tom, že může ODS po volbách podat i další pomocné ruce: obě strany odmítají euro i migranty a úplně nehoří láskou k EU. A třeba ‚staronová hvězda‘ ODS a její místopředseda Alexandr Vondra, na kterého někteří straníci sázejí partajní budoucnost, má rétoricky mnohem blíž k ANO než TOP 09. Ostatně říká se, že ke kauze ProMoPro mu ‚přátelsky‘ pomohl právě Kalousek.“
Co na to říct? Občanští demokraté by museli být hodně hloupí, kdyby se takových podaných „pomocných rukou“ chytili. Neudělali to v roce 2017 a není žádný důvod si myslet, že to udělají po příštích sněmovních volbách, naopak ta pravděpodobnost je ještě menší.
Nějaké osobní animozity mezi některými politiky opozičních stran možná existují, ale je očividné, že jejich představitelé dělají vše pro to, aby je překonali, a podle všeho se jim to skutečně i daří. Vše ostatní jsou jenom dohady a spekulace, kterými se nemá smysl více zabývat.