Ruský prezident Vladimir Putin na dnešní tiskové konferenci v Kremlu pronesl řadu věcí. Přinášíme výběr těch nejzajímavějších výroků a dole pod článkem odkaz na videozáznam konference.
O sestřelení ruského bombardéru a konfliktu s Ankarou
„Počínání tureckých úřadů vůči našemu letadlu představuje nepřátelský akt. Co nás kromě tragédie lidí pobouřilo? Vždyť jsme neodmítali spolupráci. Položili nám (Turci) velice citlivé otázky, které vůbec nezapadaly do mezinárodního práva. Řekli jsme, že jsme připraveni pomoci.“
„Mysleli si (Turci), že odtud (ze Sýrie) utečeme? Rusko takové není. Zvýšili jsme tam naši přítomnost. Dodali protiletadlové zbraně. Jestli dříve (Turci) létali nad syrským územím, tak ať to teď zkusí. Anebo snad chtěli lízat Američanům jedno místo?“
O politickém urovnání v Sýrii
„Řeknu teď důležitou věc: vcelku podporujeme iniciativu Spojených států včetně přípravy rezoluce Rady bezpečnosti OSN o Sýrii. Vcelku se nám to zamlouvá a myslím, že i syrským úřadům by to mělo vyhovovat. Ve snaze vyřešit konflikt je vždy možný kompromis, ale ústupky musí udělat všichni. Je to iniciativa USA, prezidenta (Baracka) Obamy a svědčí o tom, že USA a Evropa jsou znepokojeny tím, co se děje na Blízkém východě, v Jemenu, v Sýrii, v Iráku. Budeme všestranně napomáhat vyřešení této krize.“
O požadavcích na odchod syrského prezidenta Bašára Asada
„Naše pozice je principiální a nemění se. Jedině syrský lid může rozhodnout, kdo a jak mu má vládnout.“
O případné stálé základně v Sýrii
Někteří lidé si myslí, že by se základna hodila. Nejsem o tom přesvědčen. Proč bychom tam měli vše hlídat? Už jsme se předvedli. V podstatě jsme neměli rakety středního doletu, všechny jsme je zničili, protože jsme mívali jen pozemní. Američané zničili pozemní, ale námořní a letecké si ponechali. Ty jsme neměli, teď máme. Námořní o doletu 1500 kilometrů, letecké Ch101. K čemu by nám tam byla základna? Jestli je nutné někoho trefit, tak ho trefíme. Není nevyhnutelné tam (v Sýrii) zapustit kořeny.“
O ruské přítomnosti v Donbasu
„Neříkali jsme, že tam nejsou lidé plnící jisté úkoly, mimo jiné ve vojenské oblasti. Ale to neznamená, že jsou tam ruské pravidelné jednotky. Uvědomte si rozdíl.“
O výměně zajatců s Ukrajinou
„Pokud jde o výměnu, tak musí být rovnocenná. Musíme to v klidu posoudit, promluvit si (…) Je nutné osvobodit lidi zadržované na obou stranách.“
O obchodu s Ukrajinou po Novém roce
„Nechystáme se zavést vůči Ukrajině sankce, prostě měníme výhodný obchodní režim. Žádné výhody a preference Ukrajina nedostane. V praxi se nulová cla změní v šestiprocentní, někde tří-, osmi- a desetiprocentní. Není to naše volba, nechtěli nás však vyslyšet.“
O bývalém gruzínském prezidentovi Michailu Saakašvilim, který je nyní gubernátorem v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny
„Podle mého názoru je to prostě plivanec do tváře ukrajinského lidu. Nestačilo, že Ukrajinu podřídili vnějšímu řízení. Ale ještě takové politické činitele, s odpuštěním, tam poslali. V USA nedostal Saakašvili pracovní vízum. Poslali ho na Ukrajinu.“
O poklesu cen ropy k 38 dolarům za barel
„Sestavovali jsme rozpočet na příští rok při předpokladu, že barel ropy bude stát 50 dolarů. Byl to optimistický odhad a budeme nuceni vše přepočítat.“
O svých dcerách
Tvrdili, že mé dcery studují a žijí trvale v zahraničí. Žijí v Rusku a nikdy ho nastálo neopustily. Studovaly jen na ruských univerzitách. Jsem na ně hrdý. Pokračují ve studiích a pracují. Plynně hovoří třemi evropskými jazyky, domluví se jedním či dvěma orientálními. Nejen hovoří, ale využívají je v práci. Dělají první kroky v kariéře, jsou úspěšné. Ale nikdy se nepouštím do otázek souvisejících s mou rodinou. Nevěnují se podnikání a politice, nikam se nevnucují.