Za únikem utajovaných amerických dat, který rozpoutal v poslední době nevídanou kauzu, stojí mladý nadšenec do zbraní, jenž sdílel vysoce utajované dokumenty se skupinou vzdálených známých v uzavřené internetové komunitě. S informací přišel list The Washington Post.
Asi 200 lidí spojených zájmem o zbraně a vojenskou techniku, ale také o Boha vytvořilo v roce 2020 na oblíbené online komunikační platformě Discord uzavřenou skupinu, v níž pod přezdívkou OG působil mladík, který do skupiny posílal zprávy „plné podivných zkratek a žargonu“. Podle jednoho z účastníků chatu bylo mnoho slov „neznámých a dlouhou poznámku si přečetl jen málokdo“.
OG přitom před ostatními tvrdil, že „zná tajemství, která vláda před obyčejnými lidmi tají“. Zdroj, s nímž Washington Post hovořil, si následně zprávy od OG přečetl a zjistil, že jde téměř o doslovné přepisy tajných zpravodajských dokumentů, které OG podle svých slov získal při svém působení na „vojenské základně“.
OG se skupinu snažil přesvědčit, že měl přístup i do zabezpečeného zařízení, které zakazuje mobilní telefony a další elektronická zařízení, která by mohla být použita k dokumentaci utajovaných informací uložených ve vládních počítačových sítích nebo vytištěných z tiskáren.
Chat neměl podle listu žádný špionážní účel, šlo jen o „útočiště před pandemií, zejména pro dospívající hráče, uzamčené ve svých domovech a odříznuté od svých přátel v reálném světě“. Členové této uzavřené skupiny si tak vyměňovali memy, vtipy a nezávazně konverzovali či sledovali filmy. OG jim však také přednášel o světových záležitostech a tajných vládních operacích. Dešifrované dokumenty, které byly zveřejněny, pokrývaly řadu citlivých témat, ke kterým mohli mít přístup jen lidé, kteří prošli několikaměsíčními prověrkami.
„Je to chytrý člověk. Samozřejmě věděl, co dělá, když tyto dokumenty zveřejnil. Nešlo o náhodné úniky,“ řekl účastník skupiny. Podle novinářů, když bylo ruční přepisování stovek tajných spisů příliš zdlouhavé, začal zveřejňovat fotografie.
Podle člena skupiny nebyl OG nepřátelský vůči americké vládě a trval na tom, že nepracuje pro žádnou zemi. „Není to ruský agent. Není to ani ukrajinský operativec,“ řekl člen skupiny, který poznamenal, že „většina lidí byla dost chytrá, aby si uvědomila, že by dokumenty neměly být zveřejňovány jinde“. Zároveň však jeden z účastníků uvedl, že ve skupině byli i cizinci, a to včetně Rusů a Ukrajinců. Největší zájem o utajované materiály podle něj projevili především lidé z „východního bloku a postsovětských zemí“.
6. dubna pak list The New York Times s odvoláním na představitele administrativy Joea Bidena informoval, že Pentagon vyšetřuje únik tajných dokumentů týkajících se plánů USA a NATO připravit ukrajinskou armádu na protiofenzívu. Utajované materiály se objevily na twitteru a telegramu.