Když ruská armáda vpadla na Ukrajinu, její velitelé předpokládali hladký průběh invaze. Ubezpečovali se, že jejich početní a materiálová převahu smete ukrajinskou armádu během krátkého času. Pokud se vůbec Ukrajinci tváří v tvář okupantům budou bránit. Jak moc se kremelští jestřábi v čele s Vladimirem Putinem přepočítali, ukázaly následující dny po začátku jejich agrese.
Zpočátku to vypadalo, že se Putin zhlédl v Adolfu Hitlerovi a chce napodobit německý blitzkrieg. U hranic Ukrajiny v Rusku i Bělorusku bylo „na cvičení“ shromážděno okolo 200 tisíc mužů s obrněnou technikou čekajících na rozkaz vyrazit. O tom, že však ne vše šlo zcela podle předpokladů velení, svědčí velice brzké zastavení postupu. Ukrajinská armáda, policejní složky, ale i domobrana či obyčejní civilisté vyzbrojení samopaly stále kladou velice tuhý odpor.
Rusové, jejichž letecká převaha byla před vypuknutím války byla drtivá, si také nedokázali zajistit úplně vyčištěné nebe, a tak mohou být jejich pozemní jednotky napadány nejen z letadel, ale také za pomoci tureckých bezpilotních dronů Bayraktar. A Ukrajinci využívají taktiku, která byla úspěšně vyzkoušena již v době druhé světové války. V případě přesunu nepřátelské kolony je zlikvidováno první či druhé vozidlo spolu s posledním, aby zbylé stroje nemohly ujet. Poté dojde k dalšímu napadení buď opět ze vzduchu, či za pomoci pěchotních zbraní.
Navíc ruské jednotky, alespoň podle některých signálů, které se objevily na sociálních sítích, nejsou dobře vyzbrojené a pravděpodobně ani vycvičené. Telefonická konverzace mezi ruskými vojáky, jež se objevila v přepsané podobě na ruské komunikační síti Telegram, hovoří o tom, že „Příprava dnešních vojáků, kterou jsme tady já a ostatní viděli: lidé na sobě nemají normální neprůstřelné vesty ani helmy, uniforma je hrozná. Jsou oblečení jako bezďáci, to je hrůza. A posílají je na porážku k lidem, kteří se na nás osm let připravovali.“
Současná ruská technika nedovoluje tak cílené a přesné zásahy, jakými se mohou pochlubit třeba americké či izraelské jednotky. Proto se agresoři uchylují k bombardování raketomety Grad, například v případě Charkova, ale i dalších ukrajinských měst. Takové ostřelování je však plošné a přináší značné škody a velké oběti i mezi civilisty. Včera byla právě v Charkově takto napadena obytná čtvrť.
O tom, že Rusové zjistili, že postup nebude tak snadný, a o jejich zvyšující se zoufalosti svědčí i včerejší použití termobarické bomby u Ochtyrky. Účinnost takové zbraně lze srovnat s malými jadernými zbraněmi. Při jejich použití lze z mapy vymazat i celá města. Nasazení termobarických zbraní si ostatně Rusové vyzkoušeli při konfliktu v Sýrii, kde je použili při bombardování Aleppa.
V současné době tak ztráty na ruské straně podle ukrajinského generálního štábu dosahují 5710 vojáků, 29 letadel a 29 vrtulníků, 198 tanků a 846 bojových vozidel pěchoty, 77 děl, 24 raketometů, 7 prostředků protiletadlové obrany, 60 cisteren, 3 bezpilotní letouny, 2 plavidla a 305 kusů automobilové techniky.