Poslanci ve čtvrtek na závěr plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku schválili usnesení, které vyjadřuje silnou podporu Ukrajině ze strany EU a naopak odsuzuje rostoucí vojenskou spolupráci mezi Ruskem a Severní Koreou. Čeští europoslanci z vládních stran hlasovali pro usnesení, zatímco žádný z hnutí ANO ho nepodpořil. Proti byla komunistka Kateřina Konečná nebo Motorista Filip Turek.
Pro usnesení, k němuž se v úterý v 720členném parlamentu uskutečnila rozprava, bylo 390 z přítomných europoslanců, 135 hlasovalo proti a 52 se zdrželo. Z 21 českých europoslanců dokument podpořili představitelé stran vládní koalice a reprezentantka Pirátů, proti byli naopak zástupci opozičních stran.
Europoslanci v usnesení uvádějí, že ruské testování balistické rakety na Ukrajině a zapojení KLDR na straně Ruska představuje novou fázi války. Zároveň vyjadřují obavy, že Rusko předá Severní Koreji jadernou či balistickou technologii, což by výrazně ohrozilo bezpečnost na Korejském poloostrově i jinde ve světě.
Evropský parlament dnes přijal návrh usnesení o posílení podpory EU Ukrajině proti válečné agresi Ruska a rostoucí vojenské spolupráci mezi Ruskem a Severní Koreou.
— Europarlament přehledně (@ep_prehledne) November 28, 2024
Čeští europoslanci a europoslankyně hlasovali následovně: pic.twitter.com/2iE3EKMKJq
Rusko minulý týden vyzkoušelo novou balistickou raketu středního doletu, kterou odpálilo na ukrajinské město Dnipro. Moskva tvrdí, že tak učinila v reakci na to, že ukrajinská armáda začala útočit americkými raketami ATACMS a britskými Storm Shadow na ruské území.
Podle ukrajinských odhadů Rusko zároveň zapojilo přibližně 11 000 severokorejských vojáků do bojů s ukrajinskými silami, které ovládají od srpna část ruské Kurské oblasti. Jihokorejská tajná služba minulý týden uvedla, že KLDR nedávno do Ruska dodala také samohybná děla ráže 170 milimetrů a raketomety ráže 240 milimetrů.
Europoslanci v usnesení žádají EU a její členské státy, aby posílily svou vojenskou podporu Ukrajině, mimo jiné poskytnutím letadel, raket dlouhého doletu, moderních systémů protivzdušné obrany, munice a výcvikových programů pro ukrajinské vojáky. Členské státy a spojenci v NATO by se podle usnesení měli kolektivně i individuálně zavázat k vojenské podpoře Ukrajiny, a to ve výši nejméně 0,25 procenta svého HDP ročně.
Europoslanci v usnesení uvádějí, že Rusko porušuje mezinárodní humanitární právo, Chartu OSN a Ženevské úmluvy. Vyzývají k rozšíření sankcí proti Rusku, zejména těch, které se vztahují na oblasti se zvláštním hospodářským významem.
V neposlední řadě usnesení kritizuje vojenskou podporu Ruska nejen ze strany Severní Koreje, ale také od Íránu a Běloruska. Zároveň uvádí, že Čína dodává Rusku zboží „dvojího užití“ a vojenské vybavení, které Moskvě pomáhá udržovat v chodu její vojenskoprůmyslový komplex. V této souvislosti europoslanci vyzývají Peking, aby toto zboží Rusku přestal dodávat. Kromě toho text také vyjadřuje politování nad nedávným telefonátem německého kancléře Olafa Scholze s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Čeští europoslanci z vládních stran usnesení podpořili. Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, Evropská lidová strana- EPP) poznamenal, že nechápe, jak někdo mohl hlasovat proti. „Ukrajina brání i nás před mocichtivým Ruskem,“řekl.
Veronika Vrecionová (ODS) k hlasování poznamenala, že už to asi nikoho nepřekvapí. „Dnes jsme hlasovali v Evropském parlamentu o podpoře Ukrajiny a odsouzení vojenské spolupráce Ruska a KLDR. Kdo byl proti?“ napsala a připojila grafiku s hlasováním europoslanců ANO, Přísahy, SPD a Stačilo!.
Nikoho to už asi vážně nepřekvapí. Dnes jsme hlasovali v Evropském parlamentu o podpoře Ukrajiny a odsouzení vojenské spolupráce Ruska a KLDR. Kdo byl proti? Podívejte se sami… pic.twitter.com/yKV4jo1PQv
— Veronika Vrecionová (@vrecionova) November 28, 2024
„Zbraně, vojáci a technologie z Ruska a KLDR přilévají olej do ohně konfliktů. Svobodný svět musí zůstat jednotný. Jako obránci demokracie nesmíme zavírat oči, a proto jsem ráda, že Evropský parlament odhlasoval mé návrhy, které nejen tuto spolupráci zla odsuzují, ale volají i po dalších krocích,“ uvedla Danuše Nerudová (STAN, EPP ). Na sociální síti X potom dodala, že se opět potvrdilo, že „někteří v Evropském parlamentu pracují na prosazení zájmů České republiky, ostatní jen kritizují anebo hlasují ve prospěch úplně někoho jiného“.
Europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09), uvedl, že by byl rád, kdyby rezoluce byla „konečně začátkem něčeho většího“. „Dokud to totiž budou jen slova na papíře, bude to mít pro Putina hodnotu toaletního papíru a nic se nezmění,“ dodal.
Europoslanec Ondřej Knotek (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu naopak uvedl, že usnesení „nemá s podporou Ukrajiny nic společného“, a dodal, že jde o „aktivistický, válečný text“. Zároveň se vymezil proti tomu, aby EP vyzýval členské státy NATO, aby dávaly určitý podíl svého HDP na vojenskou pomoc Ukrajině či určité zbraňové systémy s tím, že takové výzvy Evropskému parlamentu nepřísluší.
Nezařazený europoslanec zvolený za Stačilo! Ondřej Dostál usnesení označil za „bezohledný pokus proválečných frakcí v EP o eskalaci konfliktu na Ukrajině a o vyloučení možných snah o mír“. „Nadále vyzýváme k příměří a jednáním s cílem ukončit tuto válku a zabránit dalším ztrátám na životech,“ dodal.