Andrej Babiš se podivuje nad „rychlostí a urputností“ policie, která znovu požádala sněmovnu o vydání obou čelných politiků ANO k trestnímu stíhání. Prý další doklad, že jde o politickou kauzu. Policie však nemohla jednat jinak, jinak by se dostala do rozporu s trestním řádem. Jiná věc je, že se její krok Babišovi vůbec nehodí do karet.
Předseda hnutí ANO se nad druhou žádostí o vydání rozčiluje, že „systém nespí“ a dalo se to prý čekat. „Každopádně ta rychlost, s jakou po mně jdou, opět jenom dokazuje, jak ohromný strach má korupční systém. Jak moc se mě ten starý systém bojí a jak urputně se mě snaží dostat,“ brání se pateticky.
Korupční systém nebo právní stát?
„Korupční systém“ ho podle jeho slov pronásleduje, ještě než sestaví vládu, která by lidem ukázala, že „premiér může dělat věci pořádně a ve prospěch lidí“. Jenže ten nenáviděný „systém“ se jmenuje právní stát. Andrej Babiš se tváří, jako by u nás jeho pravidla neplatila pro všechny, a vyčleňuje tak naši zemi na úroveň banánové republiky.
[ctete postid=“168091″ title=“Blok ANO, KSČM a SPD v prvním kole narazil. Vzniká koalice Čapího hnízda?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/11/Sněmovna-1.-schůze-385×230.jpeg“ excerpt=“Co přinesl první den ustavující schůze poslanecké sněmovny? Nepřipravenost vítězného “ permalink=“http://forum24.cz/blok-ano-kscm-a-spd-v-prvnim-kole-narazil-vznika-koalice-capiho-hnizda/“]168091[/ctete]
Na druhou stranu se nelze divit jeho nelíčenému překvapení a vzteku. Hnutí ANO po volbách vysílalo opakované signály, že nová policejní žádost o zbavení imunity Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka vůbec nemusí dorazit.
To by bylo jistě nejjednodušší řešení. Mimo jiné by odpadly průhledné tanečky hnutí ANO kolem mandátového a imunitního výboru, který dává sněmovně doporučení, jak hlasovat v případě policejní žádosti vydat poslance k trestnímu stíhání. Někomu může posloužit jako alibi při rozhodování ve stylu: Když to tvrdí výbor, který má příslušné důvěrné informace, proč mu nevěřit?
Počkejme si
„Udála se spousta věcí. Počkal bych, jestli policie žádost do sněmovny pošle. Dali jsme stížnost na postup policie a uvidíme, jak rozhodne státní zástupce,“ tvrdil krátce po volbách Jaroslav Faltýnek, který kauzu považuje za „vykonstruovanou blbost“.
Nejnehoráznější vyjádření zatím poskytla vycházející hvězda hnutí ANO a pevná Babišova opora Radek Vondráček. „Bude záležet na diskusi stran. A bude záležet na tom, co bude pro sněmovnu lepší,“ odpověděl zcela vážně na otázku, jak se zachovat, pokud přijde žádost kvůli Čapímu hnízdu.
Podle představ budoucího předsedy poslanecké sněmovny, což je jedna ze čtyř nejvyšších ústavních funkcí, o spravedlnosti nerozhodují soudy, ale „diskuse stran, co bude pro sněmovnu lepší“. Ve skutečnosti to nejsou ani politické strany, ani mínění voličů hnutí ANO, kdo berou spravedlnost do svých rukou.
Vondráček jen prokázal svou nekompetenci řídit sněmovnu. Člověk s takto svéráznými postoji nemá ve vedení dolní komory co dělat. Pokusy představitelů ANO ohýbat parlamentní a ústavní pravidla dosahují „inovativnosti“ prezidenta Miloše Zemana, a možná ho už místy překonávají.
Kauza Čapí hnízdo, ve které bylo zatím obviněno celkem jedenáct lidí, včetně nejbližších rodinných příslušníků Andreje Babiše, vstupuje do dalšího dějství. Hnutí ANO vadí její načasování, vadilo mu i před volbami. Vadilo by mu v každém možném termínu.
Trestní řád hovoří jasně
Trestní řád však v případě přerušení trestního stíhání obou politiků hovoří jasně. Jestliže bylo přerušeno z důvodu dočasné absence souhlasu oprávněného orgánu, v tomto případě poslanecké sněmovny, policie musí požádat novou sněmovnu o jejich vydání bez průtahů poté, co složili poslanecký slib. Žádost nejdříve směřuje do rukou předsedy poslanecké sněmovny, který ji následně předá k posouzení mandátovému a imunitnímu výboru.
Ustavení výboru po shodě na počtu jeho členů už nic nebrání, stejně jako následné volbě Radka Vondráčka do čela sněmovny, jelikož má zajištěnou podporu minimálně čtyř poslaneckých klubů.
Jestliže byl skutkový stav trestní věci stejný jako před vznikem nové sněmovny, mohou vyšetřovatelé poslat stejnou žádost, maximálně doplněnou o nové důkazy či poznatky. Pokud by tak neučinili hned, mohli by být naopak atakováni kvůli neodůvodněným průtahům. Proto jsou Babišovy výhrady k jejich práci bezpředmětné.
Babiš v ohrožení
Jiná věc jsou politické souvislosti tohoto kroku. Předseda hnutí ANO se cítí ohrožený, protože zatímco objíždí města a obce, pokračuje v kampani a maká na sestavení menšinové vlády, nyní mu opět hrozí trestní stíhání. To je ostatně hlavní důvod, proč s ním většina parlamentních stran nechce jít do vlády, protože to jednoduše slíbily svým voličům.
Andrej Babiš může poskytovat rozhovory zahraničním médiím jako na běžícím pásu, ale stínu politika vyšetřovaného kvůli závažnému podvodu v řádu desítek milionů korun se nezbaví. To je reputační problém nejen pro něj, ale pro celou Českou republiku.
Jeho situace je o to komplikovanější, že ještě nesestavil vládu, nemá na ministerských pozicích své lidi, a nemohl tedy hypoteticky hrubě zasáhnout přímo do vyšetřování. Oligarcha je ustrojen v takovém módu, že vůbec nelze pochybovat o jeho maximální snaze sprovodit nepříjemnou kauzu ze světa.
Do konce roku má navíc poskytnout svůj verdikt Evropský úřad při podvodům (OLAF), který není podle neoficiálních zpráv pro aktéry Čapího hnízda příznivý. Čerstvý podnět policie může být signálem, že vyšetřování v nové situaci nekončí a nešlo jen o jednorázovou předvolební „účelovku“.
Co bude následovat?
Žádost o vydání obou poslanců hnutí ANO je sice důležitá, ale do cesty vyšetřování výbušné kauzy ještě může být položeno mnoho min. Nejprve o ní bude znovu rozhodovat mandátový a imunitní výbor v novém složení. V něm bude mít většinu neformální spojenectví nesystémových stran ANO, KSČM a SPD, které tak bude mít jednu z příležitostí, jak se projevit.
[ctete postid=“167046″ title=“Dárek k výročí 17. listopadu: Vládu agenta Bureše podrží agent Falmer“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/11/17.11.1989-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Při příležitosti 28. výročí 17. listopadu se ve složité povolební situaci začíná “ permalink=“http://forum24.cz/darek-k-vyroci-17-listopadu-vladu-agenta-burese-podrzi-agent-falmer/“]167046[/ctete]
Je ovšem nutné dodat, že pro první vydání Babiše a Faltýnka hlasovali jak kompletní dnes nejvíce váhající komunisté, tak Tomio Okamura a jeho pravá ruka Radim Fiala. Jelikož lze stěží očekávat zásadní průlom ve vyšetřování, jen velmi krkolomně by zdůvodňovali změnu svých postojů. Hlavní odpovědnost by šla za nimi.
I kdyby byli oba aktéři Čapího hnízda vydáni k trestnímu stíhání, ještě pořád není jisté, zda kauza doputuje k soudu. Její vyšetřování může být kdykoli zastaveno, proto bude nutné sledovat postup dozorujícího Městského státního zastupitelství v Praze a zejména dohledu vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové.
Čeho se bojí?
Do této doby se dozorující žalobce Jaroslav Šaroch za vyšetřovatele jednoznačně postavil. Důkazy považoval za natolik silné, aby umožňovaly zahájení trestního stíhání. Žádné pochybení neshledala ani dohledová prověrka Lenky Bradáčové, vyvolaná stížností Babišových právníků. Proto by případná změna této linie zavdávala vážné pochybnosti o nehezkých zákulisních kšeftech.
Situace je přitom jednoduchá. Pokud Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek tvrdí, že jsou poctiví a nevinní, neměli by se obhajoby u soudu obávat. Proto by měli sami, podobně jako při prvním hlasování, požádat o zbavení imunity.