Česká policie umístí do detenčního zařízení skupinu 25 křesťanských uprchlíků, kteří byli o víkendu zadrženi v Německu a v pondělí by měli přijet do Česka. Odtud je bude chtít policie co nejrychleji vrátit zpět do země jejich původu. Uvedla to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ale v televizi Nova řekl, že by Iráčané po návratu z Německa mohli znovu požádat o azyl v Česku.
Dříve policie hovořila o tom, že zůstane v platnosti jejich výjezdní příkaz, na jehož základě by měli Česko opustit do 7. dubna. Kvůli informacím, které policisté získali od německých kolegů, však bude zneplatněn. Chovanec v televizi uvedl, že podle informací od německé policie nesměřovali Iráčané do Německa, ale do jiné evropské země. „Ta cesta neměla končit v Německu,“ konstatoval.
Podle informací ČTK tato skupina přicestovala do ČR z Libanonu, kde její členové po perzekuci v Iráku získali statut mezinárodních uprchlíků. Disponují jen iráckými pasy.
[ctete]53711[/ctete]
Skupina křesťanských migrantů byla původně ubytována v Okrouhlíku u Jihlavy, v pátek ale bydlení opustila a noc strávila v jedné z ubytoven v Jihlavě. V sobotu se pak vydala autobusem do Essenu. Rendlová řekla, že skupina byla v Německu zajištěna a zkontrolována a sousední země následně požádala českou policii o její převzetí. Jeden z řidičů řekl Českému rozhlas[ctete-foto]IDclanku[/ctete-foto]u, že je němečtí policisté brali jako převaděče. Vendula Hustáková z firmy, která skupinu z Jihlavy převážela, zatím neví, jestli řidičům hrozí postih.
Šance znovu požádat o azyl, který předtím odmítli
Podle zákona o pobytu cizinců na území ČR výjezdní příkaz opravňuje cizince k přechodnému pobytu po dobu, která je nezbytná k provedení neodkladných úkonů a vycestování z území. V době jeho platnosti není cizinec oprávněn podat žádost o udělení dlouhodobého víza či povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu.
Pro umístění uprchlíků do detenčního zařízení se v neděli na sociální síti vyslovil ministr Chovanec. Podle něj lhůta ve výjezdním příkazu slouží k tomu, aby si byli schopni zařídit návrat do vlasti. „Tento čas nelze využívat k porušování zákonů ani k přesunu do jiné země v rámci schengenského prostoru,“ uvedl na twitteru. Dodal, že požádal policii, aby využila všech zákonných prostředků pro návrat běženců do Iráku.
V televizi ale později Chovanec řekl, že bude záležet na rozhodnutí Iráčanů. „Je otázkou, co oni sami budou chtít, jestli budou znovu žádat o azyl na území České republiky, nebo se rozhodnou vrátit do Iráku,“ uvedl.
[ctete]53685[/ctete]
Uprchlíky prý k cestě do Německa někdo přesvědčil
Podle Martina Frýdla, mluvčího Nadačního fondu Generace 21, který přesun iráckých křesťanů do Česka organizuje, uprchlíky z Okrouhlíku k odmítnutí azylu v Česku a k cestě do Německa někdo přesvědčil.
Frýdl je přesvědčen, že si skupina sama nenapsala dopis na ministerstvo vnitra o odmítnutí azylu a neobjednala autobus pro cestu do Německa. „Máme pocit, že tady je nějaká třetí strana, která je přesvědčila, že je čeká úžasná budoucnost někde jinde, přestože byli mnohokrát varováni, co se může stát, když takový krok učiní,“ řekl Frýdl. Právě tato třetí strana je za skupinu nyní zodpovědná, dodal.
[ctete]53664[/ctete]
Generace 21 momentálně neví, co se se skupinou děje. „Nemáme k tomu informace,“ řekl Frýdl. Předpokládá však, že by v pondělí mohl fond dál komunikovat s policií a ministerstvem vnitra. „Nechci předjímat, v tuto chvíli je situace úplně nepřehledná, oni vystoupili z našeho programu a odjeli na vlastní pěst neznámo kam,“ dodal.
Uškodili svým krajanům i projektu křesťanské nadace
Těžší situaci budou mít nyní podle Frýdla kvůli aktuální situaci ti uprchlíci z programu, kteří v ČR zůstávají. „Samozřejmě, že nám to je líto. Ti, co chtějí odjet, to je zhruba třetina z těch, co přijeli dosud. Dvě třetiny jsou tady a budou to mít o hodně těžší, protože se na ně česká společnost nějak bude dívat,“ řekl. Navíc je podle něj malá naděje na příjezd dalších lidí. Fond zatím přesídlil 89 z celkově plánovaných 153 Iráčanů.
Už dříve se hovořilo o tom, že pětadvacetičlenná skupina uprchlíků není spokojena s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Frýdl tehdy uvedl, že neví, proč skupina nechce v zemi zůstat. Bydlení v Okrouhlíku opustili Iráčané v pátek a noc na sobotu strávili v jedné z ubytoven v Jihlavě. Chovanec pak oznámil, že projekt na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku dočasně pozastavil. Premiér Bohuslav Sobotka jeho krok uvítal. Chovanec chce budoucnost projektu řešit ve čtvrtek na jednání vlády.
V Okrouhlíku bydlela ještě čtyřčlenná rodina pastora a svobodná žena, kteří v pátek dorazili do Prahy. Podle Petra Janouška z Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, tito lidé další stěhování neplánují. Další rodiny z projektu Generace 21 bydlí v Praze, Brně a Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. O návratu do Iráku uvažuje kvůli stesku prarodičů po rodné zemi ještě osm lidí z Brna.