Severokorejským jednotkám, které vyslal diktátor Kim Čong-un na pomoc Vladimiru Putinovi v boji proti Ukrajině, velí generál Kim Jong-bok, který je pro všechny zainteresované strany velkou neznámou. Jihokorejská rozvědka, která svého komunistického souseda bedlivě sleduje, nezná dokonce ani jeho věk. S informací přišel deník The Wall Street Journal.
„V zemi, která oslavuje své vojenské elity jako celebrity, byl generálplukovník Kim Jong-bok na veřejnosti viděn jen zřídka. Nebyl dokonce ani zmiňován. Jeho role ve vedení severokorejských speciálních jednotek vyžadovala, aby se držel v ústraní, aby skryl svou identitu. Ale nyní je velmi veřejnou osobou,“ začíná The Wall Street Journal svůj článek věnovaný nejvyššímu severokorejskému vojenskému představiteli v Rusku.
In a country that fetes its military elites like celebrities, North Korean general Kim Yong Bok was rarely seen in public. Until he was chosen to lead Pyongyang’s troops sent to aid Russia. https://t.co/1ROmWzJpSM
— The Wall Street Journal (@WSJ) November 21, 2024
Jako první se o přítomnosti tohoto generála, který je jedním ze zástupců náčelníka generálního štábu Korejské lidové armády, na Ukrajině zmínil ukrajinský velvyslanec při OSN Serhij Kyslycja, když na konci října v OSN popisoval, že v Rusku jsou již přítomny jednotky severokorejské armády. Kyslycjovo tvrzení o přítomnosti Severokorejců v Rusku následně podpořila i jihokorejská tisková agentura Jonhap.
Agentura Reuters pak 20. listopadu s odvoláním na zdroje ze Soulu informovala, že se severokorejská armáda již zapojila do války na Ukrajině, a to navzdory tvrzení Moskvy i Pchjongjangu, že se Severokorejci v Kurské oblasti u hranic s Ukrajinou nevyskytují.
„Neočekává se, že by se Kim Jong-bok zúčastnil boje. Stojí před ním úkol sjednotit severokorejské jednotky s ruskými a také se dozvědět více o vedení moderní války,“ píše The Wall Street Journal.
O samotném generálovi je známo jen minimum informací, dokonce není znám ani jeho věk. V jihokorejské vládní databázi, která shromažďuje údaje o více než 680 vysokých důstojnících severokorejské armády, je u Kim Jong-boka uvedeno pouze jméno a příjmení. Datum a místo jeho narození, stejně jako další biografické údaje, nejsou známy.
Ví se jen, že od roku 2015 velí speciální elitní jednotce, která je určena k provádění tajných misí v případě války na Korejském poloostrově. Podle jihokorejských zdrojů má tato jednotka asi 200 000 mužů, a patří tak k největším speciálním jednotkám na světě. V roce 2016 se stal členem Ústředního výboru Dělnické strany Koreje, hlavního politického orgánu země. Od roku 2024 je třetí nejvyšší osobou severokorejské armády.
Kim Jong-bok se na veřejnosti začal objevovat až poté, co se v červnu uskutečnila Putinova návštěva Severní Koreje. Experti spekulují, že jej Kim Čong-un „představil“ proto, aby Putinovi dokázal, že v čele speciálních jednotek stojí absolutně loajální a spolehlivá osoba.
Následně již Kim Jong-bok vystupoval společně s Kim Čong-unem a dostal se do povědomí veřejnosti. Společně například navštívili oblasti postižené povodněmi nebo sledovali výcvik speciálních jednotek a dělostřelecká cvičení. Stejně jako všichni Severokorejci v přítomnosti nejvyššího diktátora i generál Kim Jong-bok držel v ruce blok a pero, aby si mohl zaznamenávat vůdcovy myšlenky.
Oficiální severokorejská agentura jej zmínila naposledy 6. října, poté měl podle informací vojenských analytiků odjet do Ruska v čele prvního kontingentu. „Kim Jong-buk patří mezi deset nejvýznamnějších vojenských osobností v KLDR, a pokud bude jeho působení v Rusku úspěšné, může pokračovat jeho kariérní růst,“ konstatuje The Wall Street Journal.
Podle zatím známých informací má severokorejský kontingent minimálně 11 000 mužů a uvažuje se o dalších posilách. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokonce hovořil o možné budoucí přítomnosti až 100 000 Korejců.