Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek oznámil, že zahujuje „protestní jedlovku“ kvůli tvrzením, že se důchody disidentů od roku 1989 neřešily. Podle Kalouska to není pravda, a bude se proto přecpávat tak dlouho, dokud si autoři těchto prohlášení nepřečtou odpovídající zákon z roku 2011.
„Průměrný důchod je důchod vyšší, než má většina důchodců. Takový důchod přiznal zákon o třetím odboji (262/2011 Sb.) disidentům za Nečasovy vlády. Vedle toho jim byl vyplacen jednorázový příspěvek ve výši 100 tisíc Kč. Můžeme jistě diskutovat o tom, zda by to nemělo být víc. Ale zahajuji protestní jedlovku proti nepravdivým tvrzením, že „důchody disidentů nebyly řešeny od r.1989“. Budu se přecpávat tak dlouho, dokud si autoři těchto prohlášení zákon 262/2011 Sb. nepřečtou. Už proto, že někteří z nich ho i schvalovali,“ vzkázal bývalý ministr.
„K tomu je dlužno podotknout, že mezi důchodci s nižším než průměrným důchodem je mnoho těch, kteří sice nebyli disidenty, ale komunisti je nepustili studovat, nebo je nenechali dělat práci, která by odpovídala jejich schopnostem, a mají proto dnes malý důchod. Všechny křivdy minulých časů spravedlivě napravit prostě nejde. To umí jen Bůh ve svém království,“ dodal.
Důchody disidentů se začaly znovu řešit před několika dny poté, co signatář Charty 77 Jiří Gruntorád zahájil před Úřadem vlády hladovku. Přesné důvody vysvětlil v otevřeném dopise, který při zahájení hladovky rozeslal. „Jde o dlouho se vlekoucí problém nepodařeného zákona č. 262/2011 Sb., který přijal ‚Parlament České republiky, jsa veden vůlí vyjádřit úctu a vděčnost ženám a mužům, kteří v období komunistické totalitní moci s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku aktivně bránili hodnoty svobody a demokracie‘,“ uvádí.
Spolu s dalšími disidenty napsali loni v srpnu dopis premiéru Petru Fialovi (ODS) a žádali o řešení. Získali odpověď, že mohou požádat o odstranění tvrdosti zákona, tedy přepočítání penze. Na Jurečku se následně s touto žádostí obrátil Karel Soukup, přičemž ministr ji zamítl a doporučil sociální dávky.
Za malými důchody odpůrců komunistického režimu bývá věznění, vynucená emigrace či nemožnost pracovat. Nemohli tak dostatečně dlouho platit odvody. Mnoho lidí také nesmělo působit v původní profesi a vykonávalo jen pomocné práce s nízkým výdělkem, který se promítl do nízké penze. Příplatky k důchodu pro odbojáře všichni nezískali.
Jurečka ale v pondělí slíbil, že Soukupovi bude přiznán průměrný důchod stejně jako účastníkům třetího odboje tak, jak to říká zákon od roku 2011. Zároveň se snaží zjistit, proč mu není vyplácen důchod ze zahraničí.
„Jsme připraveni vyřešit 34 let trvající dluh vůči minulosti. Proč to trvá tak dlouho, je správná otázka, ale na to nejsem schopen odpovědět. To je otázka na všechny mé předchůdkyně a předchůdce, na všechny vlády minulosti,“ řekl Jurečka.
Podle něj je ze strany celé vlády jasné odhodlání pomoci tuto situaci řešit. „Není důvod, aby Jiří Gruntorád držel hladovku a ničil si tím své zdraví. Je mi líto, že k této situaci došlo, v neděli jsem se za to omluvil,“ dodal ministr. Jurečky se dnes zastalo vedení ÚSTR, podle něj se ministr problematikou dlouhodobě zabývá.
V úterý potom sdělil, že sociální správa automaticky dorovná penzi na průměrnou částku disidentům, kteří dostatečně dlouho platili odvody. Resort práce poté připraví také novelu zákona, aby odpůrci komunistického režimu bez potřebné doby důchodového pojištění nemuseli o zmírnění podmínek a dopočítání malého důchodu žádat.
„Zadal jsem, aby si kolegové z České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) nechali vyjet všechny účastníky třetího odboje a abychom my z naší aktivity zjistili, jestli mezi nimi nejsou lidé, kteří si nepožádali o průměrný důchod, na který mají nárok. Zároveň jsme dali pokyn, abychom projeli všechny žádosti o zmírnění tvrdosti zákona. Pokud mají splněnou dobu pojištění a důchod nižší než průměrný, tak jim automaticky náleží možnost přiznat průměrný důchod,“ uvedl Jurečka.