Evropský parlament se postupně vrací k normální práci. Kromě koronavirové krize probíhají další jednání týkající se brexitu a v České republice je upřena pozornost na schvalování rezoluce o premiérovi Andreji Babišovi a jeho střetu zájmů. Na on-line brífinku se k nadcházejícímu plenárnímu zasedání vyjádřili europoslanci Jan Zahradil (ODS) a Markéta Gregorová (Piráti).
Oba europoslanci se shodli na tom, že by neměly po schválení rezoluce následovat hysterické reakce a slova o kampani a zpolitizovanosti. „Vyšetřování (audity Evropské komise – pozn. red.) ještě není u konce, nicméně kontrolní mise potvrdila, že to je problém. Rezoluce samotná nepřináší zásadní obvinění, ale identifikuje problémy a navrhuje řešení, například funkční rejstřík konečných vlastníků,“ uvedla Gregorová. „Já rezoluci nevnímám jako ukazování prstem na našeho premiéra nebo nějaké soudní řízení,“ dodala s tím, že věc rozhodně není zpolitizovaná.
„Nejde o osobní útok a v žádném případě nejde o útok na firmu Agrofert,“ zdůraznil Zahradil v narážce na dopis holdingu Agrofert předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu. „Jde o to, že se ukazuje, že jsou některá místa, kterými lze proniknout v případě tak silné symbiózy politiky a ekonomiky, jaká je koncentrovaná v osobě českého premiéra,“ vysvětlil europoslanec ODS, jehož frakce rezoluci také podpořila.
„Jsou to peníze evropských daňových poplatníků, to především,“ dodal Zahradil. „Reakce typu, že jde o zpolitizovaný útok na jednoho politika, takhle se to v žádném případě brát nedá. Rezoluce má širokou podporu,“ myslí si Zahradil, který předpokládá, že Evropský parlament podpoří rezoluci širokou většinou. K rezoluci se přidalo šest frakcí Evropského parlamentu.
Rezoluce, kterou bude europarlament schvalovat v pátek dopoledne, přináší padesát bodů, v nichž hovoří jak o střetu zájmů, tak o kontrolních mechanismech členských států, o svobodě médií, která se v Česku koncentrují do rukou oligarchů, nebo o znovuotevření trestního stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.