Zdravotně humanitární program MEDEVAC ve spolupráci s ministerstvem vnitra plánuje další pomoc Ukrajině za účasti českých lékařů. Takzvaná rekognoskační mise, která proběhne v dubnu, má za cíl navázat vztahy s potenciálními partnery a domluvit se s nimi, jakou formu bude realizace programu na Ukrajině mít.
Vládní program MEDEVAC se zaměřuje na poskytování lékařské péče zranitelným skupinám obyvatelstva v postižených regionech a léčba je poskytována zdarma. Program zároveň podporuje budování místní zdravotnické infrastruktury, a to především prostřednictvím školení místních specialistů, ale i poskytováním peněžních darů na vybavení nemocnic.
„MEDEVAC spolupracuje s Ukrajinou již od roku 2014, kdy byli v rámci programu na léčení do českých partnerských nemocnic dopraveni zranění z Majdanu. Na evakuace jsme potom navázali školením a stážemi zdravotníků z Ukrajiny ve specializaci fyzioterapie a ergoterapie. Ve spojení jsme s našimi partnery na Ukrajině byli i během pandemie. Nyní tedy plánujeme spolupráci a pomoc civilistům rozšiřovat,“ řekla deníku FORUM 24 mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.
Cílem rekognoskační mise programu MEDEVAC na Ukrajině je navázat vztahy s potenciálními partnery a domluvit se s nimi, jakou formu bude tamější realizace programu mít. Pomoc je potřeba po celé Ukrajině, ať se jedná už o osoby přímo zasažené válkou, osoby vnitřně vysídlené nebo hostitelské komunity, uvedla.
„Konkrétně na dubnové misi se budou podílet dvě zdravotnické organizace v působnosti ministerstva zdravotnictví,“ přiblížila Malá. Mise se účastní také čeští lékaři a ministerstvo zaregistrovalo velký zájem pomáhat, a to nejen ze strany lékařů a personálu nemocnic. Konkrétně rekognoskace v dubnu se budou účastnit specialisté na popáleniny a duševní zdraví.
„Poptávka je po odbornících v relevantních specializacích, například traumatologii, popáleninách, rekonstrukční chirurgii, infektologii, fyzioterapii, ale také po odbornících na duševní traumata,“ vysvětlila Malá s tím, že v tuto chvíli nelze říct, kolik lékařských týmů bude na Ukrajinu posláno. Forma budoucí realizace lékařské mise programu MEDEVAC je totiž vždy výsledkem právě mise rekognoskační.
Od začátku války bylo na Ukrajinu v rámci programu dopraveno celkem 9 dodávek zdravotního spotřebního materiálu, jako jsou například obvazy, gáza či chirurgické šicí materiály. „V současné době plánujeme ve spolupráci s GK Lvov předání další dodávky, která bude pro nemocnice na západě Ukrajiny,“ dodala mluvčí resortu vnitra.