Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chce být soudcem Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Přihlásil se do výběrového řízení vypsaného ministerstvem spravedlnosti. Zemanův záměr vyvolává otazníky, zda se neocitá ve střetu zájmů.
V listopadu příštího roku by se měl funkce soudce Evropského soudu pro lidská práva za Českou republiku ujmout nástupce Aleše Pejchala, jemuž končí devítiletý mandát. Ministerstvo spravedlnosti už vypsalo výběrové řízení a do uzávěrky 30. září obdrželo sedm přihlášek. V říjnu budou následovat ústní pohovory před výběrovou komisí, kde jsou kromě ministryně spravedlnosti Marie Benešové zastoupeni významní představitelé justice, která doporučí tři kandidáty.
Poté jejich seznam formálně odsouhlasí panel zřízený Výborem ministrů Rady Evropy a konečný výběr bude schvalovat Babišova vláda. „Samotnou volbu jednoho soudce za ČR z kandidátní listiny schválené vládou provede Parlamentní shromáždění Rady Evropy,“ doplnil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
Pavel Zeman mezi sedmi zájemci
Stojí za pozornost, že se mezi uchazeči o tento lukrativní post objevilo jméno nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. „Pro tento krok se rozhodl po pečlivém zvažování a považuje za správné svoji kandidaturu oznámit veřejně,“ potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.
Zemanův zájem přejít do struktur evropské justice není překvapivý, spekuluje se o něm už dva roky. Informace, že vážně uvažuje o ukončení svého působení v čele Nejvyššího státního zastupitelství, přinesl server Aktuálně už v dubnu 2018.
Tehdy se v justičních kruzích hovořilo o tom, že se chce Pavel Zeman ucházet o nově vzniklý post evropského prokurátora. Zeman tyto ambice veřejně nepotvrdil, ale svoji případnou kandidaturu konzultoval s eurokomisařkou Věrou Jourovou. Zástupci České republiky začali sondovat, jakou by měl šanci. Nebyla příliš velká.
Nakonec byla vybrána Laura Codruţa Kövesiová, která nyní zajišťuje rozjezd úřadu. Jeho úkolem bude vyšetřování a trestní stíhání trestných činů, které poškozují nebo ohrožují finanční zájmy EU, mezi jinými dotačních podvodů.
Bylo by velmi pikantní, kdyby měl Pavel Zeman v roli nejvyššího evropského žalobce případně rozhodovat o už tehdy známých a Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) vyšetřovaných kauzách předsedy české vlády, která ho nominovala. I proto byly jeho šance jen hypotetické.
Vstříc zájmům premiéra Babiše
Pavel Zeman přesto v téže době „shodou okolností“ vyšel vstříc zájmům premiéra Andreje Babiše. Zásadní měrou přispěl k diskreditaci a profesní likvidaci tehdejšího ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína s vydatnou kooperací médií vlastněných Agrofertem.
Babiš v čele jednobarevné vlády ANO prováděl na jaře 2018 čistky v bezpečnostních složkách. Murína se chtěl zbavit i za cenu vydírání a mediální skandalizace. Zemanův kritický a účelově vyznívající dopis na adresu činnosti GIBS posloužil premiérovi k zahájení kárného řízení s ředitelem.
Murín skončil v nemocnici, soustředěnému tlaku podlehl a rezignoval. Na jeho místo nastoupil zcela loajální Radim Dragoun, vybraný podle přání vedení státního zastupitelství s Babišovým posvěcením.
Sázka na jistotu
Z tohoto pohledu je sázka na post soudce zastupujícího Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva větší jistotou. Pavel Zeman je v tomto směru mezi uchazeči „těžkou vahou“ a je prakticky vyloučené, aby se nedostal mezi tři vybrané kandidáty.
Po schválení nominace vládou bude záležet i na lobbingu v evropských kuloárech. V tomto směru jsou šance nejvyššího žalobce, který navíc předtím působil v Eurojustu a evropské prostředí dobře zná, velmi vysoké.
Už jen samotná kandidatura Pavla Zemana vyvolává otazníky vzhledem k jeho některým nedávným postojům. Po nástupu ministryně spravedlnosti Marie Benešové loni v dubnu jejich vztahy zaskřípaly, jelikož navrhovala změnu zákona o státním zastupitelství, která by oslabila postavení státních zástupců.
Podivné kroky
Nejvyšší státní zástupce tehdy vyslovil obavy, že účelem tohoto zákona je „zejména přeobsadit funkce nejvyššího a obou vrchních státních zástupců tak, aby skončili co nejdříve po účinnosti zákona“. Vytvořil tím prostor pro veřejný tlak na podporu státních zástupců, zaznívající i na mohutných demonstracích.
Jenže několik měsíců poté došlo k nečekané změně právního názoru dozorového žalobce Čapího hnízda Jaroslava Šarocha, který zastavil stíhání všech obviněných. Dostal se do rozporu s vyšetřovateli, ale i s Evropským úřadem pro boj proti podvodům.
Pavel Zeman sice následně případ vrátil Šarochovi k doplnění důkazů a obnovil trestní stíhání Andreje Babiše a bývalé manažerky Čapího hnízda Jany Mayerové. Nicméně prakticky rozbil vyšetřovací verzi Pavla Nevtípila a nezvykle neuložil Šarochovi ani žádný termín, dokdy má vyšetřování ukončit.
Důkazů k podání obžaloby přitom policie shromáždila dost a mohl je posoudit nezávislý soud. Konec vyšetřování podezření z dotačního podvodu se pořád odkládá, naposledy do konce letošního roku, a jeho výsledek nelze předjímat.
Mezitím se v červenci odehrála další pochybná mezihra. Pavel Zeman se rozhodl nepodat správní žalobu na postup středočeského krajského úřadu kvůli střetu zájmů premiéra Babiše s kontroverzním odůvodněním, že v této věci neshledal závažný veřejný zájem.
O to překvapivější bylo zjištění portálu Neovlivní vyplývající ze stanoviska Pavla Zemana, který v něm současně konstatoval, že premiér Babiš má na holding Agrofert nadále rozhodující vliv a verdikt Středočeského kraje považuje za nezákonný. Takto závažné závěry si nechal pro sebe a z právního hlediska se nic nemění.
Kdo na Zemanovo místo?
O čem to vypovídá? Nelze se zbavit dojmu, že došlo k neformálnímu urovnání vztahů, jehož vyústěním je Zemanova kandidatura do evropských justičních struktur. O tom svědčí i nedávné vyjádření Marie Benešové.
„Jsme v pravidelném kontaktu. Situace se naprosto uklidnila. Myslím, že naše vztahy jsou teď na velmi dobré úrovni. Jezdí sem pravidelně, volá mi, dokonce mi přišel s kyticí gratulovat k narozeninám,“ prozradila ministryně. Zákon o státním zastupitelství už prý neřeší a oba se Zemanem „uznali, že vlastně není ani potřeba“.
Podle kuloárových zpráv z prostředí justice má Pavel Zeman, který o post soudce na evropské úrovni velmi usiluje, podporu nejen Marie Benešové, ale i premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Pokud nejvyšší žalobce skutečně uspěje a příští rok odejde, uvolní prostor pro svého nástupce. Jistě by to nebyl nikdo, kdo by prošel proti vůli všech tří podporovatelů.