Neexistuje přesné datum, které by se dalo považovat za začátek ukrajinské protiofenzivy. Aktivní přesuny na frontě začaly 5. června. Osmého se objevily záběry prvních zasažených tanků Leopard a obrněných transportérů Bradley a Putin oznámil zahájení ofenzivy ukrajinské armády 9. června. V každém případě lze říci, že aktivní boje probíhají přesně měsíc.
Podle ukrajinského generálního štábu se za tu dobu podařilo osvobodit téměř 160 kilometrů čtverečních. Výsledky prvního měsíce ukrajinské protiofenzivy shrnuli pro Nastojaščeje Vremja vojenští experti Alexandr Musijenko a Sergej Grabskij. Můžeme shrnout jejich hlavní postřehy.
Alexandr Musijenko se domnívá, že Ukrajina dosáhla „maximálně přijatelného výsledku“ vzhledem k prostředkům a zbraním, které má.
„K oživení ofenzivy je třeba více zbraní různých typů. Když získáme převahu nad ruskými vojsky v dělostřelectvu, v počtu munice, projektilů, v tom, že budeme mít dálkové projektily… Chci připomenout, že Rusko má více možností zasahovat řízenými leteckými bombami nebo použít vrtulníky Ka-52, které my ve velkém počtu sestřelujeme. Je tu ještě jeden aspekt, který je třeba pochopit. Nejzuřivější boje se nyní vedou o první linii obrany. Probíhají proto, že mezi ruskými veliteli existuje dohoda: jakmile prohrají a budou muset skutečně opustit první linii obrany, pak projdou naše jednotky a vznikne takzvaný operační prostor. To znamená, že ukrajinská armáda se bude moci pohybovat rychleji a ještě účinněji ničit nepřítele. Bude obsazovat další a další nové linie, předmostí a osvobozovat osady. Proto je nyní nejtěžší etapa, která může být nejvleklejší. Pak ale půjde všechno rychleji, pokud dostaneme potřebné zbraně,“ říká Musijenko.
Sergej Grabskij popisuje tuto protiofenzivu jako „nestandardní útočnou operaci“, jejíž obdobu nelze najít v žádné učebnici dějepisu.
„Vzpomeňme si třeba na americkou nebo britskou operaci v Normandii, kdy měli obrovskou převahu nad nepřítelem, ale sedm nebo devět týdnů se prokousávali německými obrannými liniemi, načež vyšli do operačního prostoru se všemi výhodami,“ připomíná Grabskij. „My žádné takové výhody nemáme, nyní bojujeme s využitím vlastních schopností, v podmínkách, kdy nemáme nad nepřítelem převahu v žádném ukazateli, a v některých ukazatelích, zejména ve vzdušné převaze, jsme oproti nepříteli mnohonásobně slabší. To, čeho jsme dnes dosáhli, je tedy kolosální úspěch, který se zapíše do dějin operačního umění.“
Musijenko tvrdí, že by Ukrajinci mohli dosáhnout víc, kdyby měli letadla F-16, ATACMS a větší palebnou sílu, ale zdůrazňuje hrdinství bojovníků, kteří „chápou všechna rizika a hrozby, které existují s minovými poli, chápou, že nepřítel používá zakázané zbraně prakticky bez kontroly, chápou, že (Rusové) ostřelují i civilní města“.
Podle Grabského jsou v této fázi dva hlavní cíle, maximální zadržení nepřítele na východě a maximální rozvinutí útočných akcí na jihu. „Maximální sevření na východě nepopírá možnost průlomu na některých směrech a vytvoření podmínek, v nichž bude nepřítel zablokován a znehybněn ve smyslu možnosti manévrovat s určitými prostředky. Na jižním směru jde o vytvoření předpokladů, které usnadní další ofenzivu ukrajinských obranných sil v této oblasti, a vytvoření, anglicky řečeno, takzvaného bojiště pro následné akce Ukrajiny. Ve které oblasti k tomu dojde, je velmi obtížné říci. Situace je poměrně dynamická… Bude záležet na detailech a situaci v době rozhodování. Ukrajina zapojila do bojů méně než 25 procent potenciálu, který byl shromážděn pro ofenzivu, takže, jak se říká, všechny ‚zajímavé‘ boje teprve přijdou.“
Dodává ještě, že s nasazením americké kazetové munice „bude úděl všech vojáků ruské armády na frontové linii velmi smutný“.
„S největší pravděpodobností bude převedena dělostřelecká munice, které je v americké armádě nejméně 4,7 milionu kusů, v kombinaci s M-864. Tato munice bude stačit na vymetení pozic, v nichž nyní nasazujeme naše hochy a prakticky provádíme nikoli vojenskou, ale policejní operaci, vybíjející nepřítele z každého zákopu. S použitím této munice už nic takového nebude potřeba,“ uzavírá Grabskij.