Vzhledem k rychlému šíření nákazy koronavirem se mluví o tom, při jakém počtu pacientů by mohlo dojít ke kolapsu zdravotního systému. Při čtvrtečním vyhlášení stavu nouze premiér Babiš přiznal, že kapacita plicních ventilátorů je už nyní vytížena ze 60 procent. Jejich zajištění v dostatečném množství přitom doporučuje evropským státům Itálie, kde na nemoc COVID-19 zemřelo již přes tisíc lidí.
Podle italských zkušeností je nedostatek plicních ventilátorů jedním z důvodů vysokého počtu úmrtí na nákazu koronavirem. Počet zemřelých a počet pacientů, kteří byli úplně vyléčeni, tj. nevykazují žádné další příznaky nemoci, je v Itálii přibližně v poměru jedna ku jedné. Mezi dalšími příčinami úmrtí se pak uvádí vysoký věk pacientů či nějaká další onemocnění.
Na nutnost zajištění dostatku ventilátorů upozorňují Italové v dopise, který adresovali prostřednictvím Evropské společnosti pro intenzivní medicínu dalším evropským zemím. Jak uvádějí, v Itálii doposud potřebovala intenzivní péči s plicní ventilací zhruba desetina pacientů.
V reakci na to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) přislíbil, že vláda v této věci podnikne příslušné kroky. Ačkoli je v současnosti v ČR ventilací dostatek, a sice dvojnásobné množství oproti dřívějšímu stavu v Itálii, plánuje vláda nákup dalších. Dosud ale nebylo upřesněno, kdy by mohly nové ventilátory a také respirátory dorazit.
Přestože opoziční ODS nově přijatá vládní opatření podpořila, její předseda Petr Fiala se pozastavuje nad současným stavem, kdy se některá zdravotnická zařízení nadále potýkají s nedostatkem zdravotnického materiálu a ochranných prostředků. Premiéra Babiše proto vyzval k okamžité nápravě. „Pokud máme krizi zvládnout, musí být lékaři, sestřičky, ale i hasiči, policisté a jiní plně vybaveni. Není možné, aby čelili pandemii koronaviru bez dostatečného vybavení,“ zdůraznil Fiala.