Došlo ke klíčové dohodě opozičních politických stran a vlády. V rámci ní se do zákona o přechodu k nízkouhlíkové energetice dostane návrh, aby nový blok Jaderné elektrárny Dukovany nestavěly ruské ani čínské firmy, které politici považují za bezpečnostní riziko. S informací přišel místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík.
„Mezi koalicí a opozicí, ministrem a vicepremiérem Karlem Havlíčkem a dalšími stranami došlo k dohodě o tom, že by tento zákon měl projít sněmovnou. To znamená, že ho přestaneme blokovat – koalice vyhoví opozici tím, že se veřejně zaváže k tomu, že v senátu bude načten zásadní pozměňovací návrh, kvůli kterému opozice zákon blokovala ve sněmovně. Tím je účast ruských a čínských firem,“ oznámil na tiskové konferenci Gazdík. Postoj vlády a dohodu následně potvrdil také vicepremiér Havlíček.
Upozornil, že vláda sice veřejně deklarovala, že ruské a čínské firmy nebudou přizvány k tomuto tendru, zvláště po zpravodajské aféře Vrbětice, nicméně v žádném oficiálním usnesení kabinet nic takového nezaznamenal.
„My bychom rádi, aby přímo v tomto zákoně bylo dáno, že čínské a ruské firmy nebudou účastny tohoto tendru, protože to jako Starostové a nezávislí i jako Piráti a další strany z demokratické opozice vidíme jako zásadní ohrožení bezpečnosti naší země,“ poznamenal poslanec.
Zákon tedy projde do senátu a ten bude jednat o pozměňovacích návrzích, které koalice předložila. „Pro nás je pro podporu tohoto zákona zásadní, aby prošla stropní výkupní cena elektrické energie, která bude zafixovaná, a také aby cena celé elektrárny byla soutěžena jako fixní,“ jmenuje poslanec priority.
Tato úprava podle něj zamezí tomu, aby došlo k neúměrnému navyšování ceny vlivem různých okolností stavby. „To jsou dva zásadní požadavky, za kterých tento návrh zákona podpoříme. V případě, že nebudou přijaty, jsme připraveni jej nepodpořit. V senátu však bude implementován návrh na neúčast ruských a čínských firem, které vidíme jako výrazné bezpečnostní riziko,“ dodal Gazdík.
K zavedení této pojistky se připojila i koalice SPOLU. „Jsme za dostavbu jádra, na druhou stranu potřebujeme bezpečnostní pojistky, aby se do tendru nedostaly napřímo nebo v nějakém konsorciu firmy, které nejsou demokratické a vyvíjejí aktivity i proti zájmu České republiky – týká se to Ruska a Číny,“ prohlásil poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek. Ke schválení zákona by podle něj mělo dojít tuto středu.