Australský návrh zákona, který by zakázal dětem mladším 16 let používat sociální sítě, se už dostal do parlamentu. Za porušení zákazu by podle návrhu hrozily platformám pokuty ve výši desítek milionů australských dolarů, napsala agentura AP. Vláda chce zákazem chránit děti a zákon označuje za světovou reformu.
Ministryně pro komunikace Michelle Rowlandová ve čtvrtek v parlamentu představila konkrétní podobu novely zákona o online bezpečnosti, kterou vláda označila za „přední světovou reformu sociálních médií“. Zavádí 16 let jako minimální věk pro přístup k nim. Týkat by se to mělo všech nejpoužívanějších platforem, jako je Instagram, Facebook, TikTok, X či YouTube. Přesný seznam ale zatím nebyl zveřejněn.
„Tato reforma je o ochraně mladých lidí a o tom, aby rodiče věděli, že za nimi stojíme,“ dodala. Legislativa zahrnuje finanční sankce až do výše 50 milionů australských dolarů (přes 790 milionů korun) pro společnosti, u kterých se zjistí, že neučinily „přiměřené kroky, aby zabránily věkově omezeným uživatelům mít účty“.
Podle návrhu nebudou existovat žádné výjimky pro stávající uživatele ani pro uživatele se souhlasem rodičů. Pravidla by měla vstoupit v platnost dvanáct měsíců po schválení legislativy.
Záměr omezit sociální sítě pro děti do 16 let oznámili australští politici už na začátku listopadu. „Sociální sítě škodí našim dětem a rozhodl jsem se s tím skoncovat,“ uvedl tehdy premiér Anthony Albanese s tím, že rodiče mu často sdělují své obavy o bezpečnost dětí na internetu. Legislativa přichází poté, co Austrálií otřáslo několik případů dětí, které si vzaly život kvůli online šikaně.
Stanice BBC ale upozornila, že zatímco rodiče zákaz vítají, experti varují před možnými problémy, které by mohl způsobit. Navrhovaná legislativa by podle nich mohla zatlačit děti do nebezpečných a neregulovaných částí internetu.