
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Centrum Locika zaměřené na pomoc dětem ohroženým násilím upozorňuje na to, že hrozí, že sněmovna nestihne projednat novelu občanského zákoníku, někdy přezdívanou jako rozvodová novela, která má mimo jiné zakotvit povinnost rodičů zajistit dětem výchovu bez tělesného trestání. Novela je v poslanecké sněmovně už od loňského listopadu před závěrečným hlasováním.
Centrum Locika na sociální síti X vyzvalo poslance, aby projednali novelu občanského zákoníku, která obsahuje ukotvení nepřijatelnosti tělesných trestů na dětech. „Zákon o nepřijatelnosti tělesného trestání dětí stále čeká na třetí čtení a hrozí, že se na jeho projednání vůbec nedostane,“ napsala organizace. „Děti nemají čas čekat,“ dodala.
Vládní novela z pera ministerstva spravedlnosti mimo jiné výslovně zakotvuje zásadu nepřijatelnosti tělesného trestání dětí. Ministerstvo tím reagovalo na požadavky Evropského výboru pro sociální práva. S uzákoněním nepřípustnosti bití dětí počítá také plán prevence domácího násilí s opatřeními do roku 2026.
Rodiče nečekají za fyzické usměrnění dítěte nové postihy. „Cílem není trestat rodiče, ale podpořit výchovu prostřednictvím jiných výchovných prostředků než tělesných trestů,“ píše se v návrhu. V důvodové zprávě novely stojí, že „současná legislativa toleruje přiměřené tresty na dětech, ale výklad toho, co je přiměřené, je naprosto subjektivní“.
Nyní je v občanském zákoníku uvedeno, že „výchovné prostředky lze použít pouze v podobě a míře, která je přiměřená okolnostem, neohrožuje zdraví dítěte ani jeho rozvoj a nedotýká se lidské důstojnosti dítěte“. Podle novely by za tím mělo být uvedeno, že „platí, že lidské důstojnosti dítěte se dotýká tělesné trestání, působení duševního strádání nebo jiné ponižující opatření“.
Proti zakotvení nepřijatelnosti tělesného trestání dětí se postavila lidovecká poslankyně Nina Nováková, která v pozměňovacím návrhu tvrdí, že je nadbytečné, a chce ho vynechat. Podle ní je problém nepřiměřených fyzických trestů vyřešený už v současném právu.
Proti tělesnému trestání se zároveň staví i řada lidskoprávních organizací. Petici za „dětství bez násilí“ podpořilo už téměř 12 tisíc lidí.
Novela občanského zákoníku kromě tělesných trestů řeší také rozvody. Nově by podle návrhu měl být zrušen požadavek na zjišťování příčin rozvratu manželství a také by měla být sloučena rozvodová a opatrovnická řízení.
Po sloučení rozvodového a opatrovnického řízení bude podle vládní novely možné v případech shody manželů, kteří mají nezletilé dítě, rozvést manželství v jednom soudním řízení. Pokud se manželé na všem dohodnou, měl by být proces rozvodu manželství jednodušší i jinak. Předloha upouští například od jejich povinného výslechu.
I nadále by mělo platit, že pokud se manželé chtějí rozvést, bude muset o poměrech dítěte po rozvodu nejprve rozhodnout soud, a to i v případě rozvodu smluveného. Zastoupení dítěte kolizním opatrovníkem by už ale nemělo být povinné, jestliže soud neshledá střet zájmů mezi rodičem a dítětem.
Návrh na začátku června loňského roku podpořila vláda. Následně novela prošla prvním čtením v červenci. Po projednání na ústavně právním výboru se znovu dostala do sněmovny v listopadu. Nyní čeká na závěrečné třetí čtení.