Myslím si, že není rozumné takto striktně uplatňovat archaickou právní normu z doby z více než před sto lety, kdy ve Francii panoval ostrý protikatolický boj. To, že francouzská společnost vidí v současnosti tento jesličkový spor jinak, dokazuje i onen průzkum veřejného mínění. Je možné, že francouzské soudy a úřady jednají ve stylu, „padni, komu padni“, když zároveň zakazují na veřejnosti i islámské symboly.
Nejde o žádné nařízení EU
Jenomže evropská kultura včetně té francouzské má původ v křesťanské kultuře, bez ní by Evropa nebyla Evropou. Jesličky jsou rovněž symbolem Vánoc, narození dítěte, a bývají to v mnoha případech krásná umělecká díla, která jsou z rozlukového zákona rovněž vyňata a která se lidem líbí bez ohledu na náboženství. Je opravdu hloupé zapírat svoje kořeny.
Nejedná se přitom o žádné nařízení Evropské unie, jak se někteří jedinci domnívají, ale o čistě francouzská rozhodnutí. V Bruselu na hlavním náměstí Grand Place je naopak nádherná vánoční výzdoba včetně ozdobeného stromu a krásných velkých jesliček. V tomto směru by naopak belgická metropole klidně mohla být mnohým českým a moravským městům vzorem. Betlémy jsou veřejně vystavovány také v Německu, Rakousku, Polsku a mnoha dalších unijních zemích. Proto buďme na naše tradice hrdí a doufejme, že na totéž přijdou i Francouzi.
Přeji hezký den a veselou mysl!
Text uveřejňujeme se svolením autora, který ho zveřejnil na svém blogu.