Deník Referendum přinesl již před průjezdem amerického konvoje text prohlášení, ve kterém se aktivisté z iniciativy „Ne základnám“ Jan Májíček, Ivona Novomestská Remundová a Jana Jedličková distancují od „černobílého vidění světa šířeného lidmi, kteří dnes využívají značku iniciativy“ . Pod touto značkou kdysi hnutí Ne základnám vystoupilo proti záměru vybudovat v Česku radar protiraketové obrany. Jako Ne základnám nyní vystupují i někteří lidé, kteří protestují společně s komunisty a různými „přáteli Ruska“ proti průjezdu amerického konvoje Českem.
V prohlášení se říká:
„Jako občané, kteří s iniciativou Ne základnám spojili své jméno a věnovali velké množství energie jejímu rozvoji napříč regiony České republiky, bychom se chtěli jasně distancovat od postojů uskupení, které v současnosti vystupuje pod jménem ‚Iniciativa Ne základnám‘.
V souladu s hodnotami, které nás vedly k odmítnutí umístění americké vojenské základny na našem území a ke kritice některých kroků tehdejší americké administrativy, odsuzujeme ruskou anexi Krymu, vojenskou podporu Ruské federace separatistickým skupinám na východě Ukrajiny a kremelskou mediální propagandu.
Odmítáme jednostranné černobílé vidění světa, které redukuje veřejnou diskuzi o zahraniční politice na boj mezi říšemi dobra a zla, polarizuje společnost a posiluje na jedné straně protiamerické a na druhé straně protiruské postoje. Považujeme za koherentní vyzývat k dodržování lidských práv jak na Východě, tak na Západě. Stejně, jako jsme kritizovali Bushovu administrativu za porušování lidských práv v amerických věznicích, tedy odsuzujeme perzekuci gayů a potlačování svobody slova v Putinově režimu.“
Celé prohlášení ZDE.
„Je možné bavit se o tom, zda zprávy o průjezdu aliančního konvoje východní Evropou neposílí v ruské populaci protizápadní postoje podobně, jako zprávy o vojenských cvičeních Ruské federace posilují protiruské nálady u nás. Aby tato diskuze byla důvěryhodná, musí však vycházet od těch, kdo se dokážou oprostit od černobílého vidění světa.“
Dodejme: Protestní akce proti americkému konvoji jsou samozřejmě legitimní, protože žijeme ve svobodné zemi. Je u nás možné protestovat proti čemukoliv, pokud tím někdo neporušuje zákony, což se většinou neděje. Nikdy v dějinách jsme neměli takovou svobodu projevu, jakou máme nyní. I za první republiky jsme měli cenzuru, dnes máme omezení svobody slova dané držením části médií bohatými oligarchy, nicméně můžeme svobodně projevovat svůj názor.
Hnutí Ne základnám kdysi založilo svou argumentaci na předpokladech, které mnozí považujeme za falešné a stejně tak se mnozí domníváme, že hnutí svým postojem této zemi uškodilo. Platí i to, že pozadí finanční podpory tehdejšího boje proti radaru je dodnes temné.
Jak to téměř vždycky bývá, každé hnutí se štěpí. Vedle idealistů v něm bývají i profesionálové s více nebo méně počestnými úmysly. Pokud se dnes vede spor o značku, lze pochopit rozhořčení těch, kteří to kdysi mysleli dobře a dopadlo to jako vždycky. Revoluční procesy mají vlastní dynamiku. Jen jsme o něco dál a je docela možné, že dnes by veřejnost viděla umístění amerického radaru na našem území trochu jinak.
Je to pozdní střízlivění, ale pořád ještě včas. Je rozhodně dobře, že deník Referendum toto stanovisko publikoval.