Komentátor Miroslav Korecký je v Mladé frontě DNES ohledně dalšího politického vývoje u nás skoro tak skeptický jako všichni, co se jim nezdá, že bude líp.
Píše (19. 8.): „Může celá kauza Čapí hnízdo vůbec dopadnout nějak dobře? Pro Andreje Babiše určitě – tím, že v ní nebude obžalován nebo odsouzen. Pro nás ostatní, tedy Českou republiku, ale z aféry bohužel vedou zřejmě jen cesty méně či více špatné.“
Jaké jsou to podle něj scénáře? Pokud Babiše a Faltýnka sněmovna zbaví imunity, mohou ji po volbách dostat znovu a všechno začne nanovo. Pak mohou věci pokračovat několikerým způsobem. Kdyby žalobci stíhání zrušili, narušilo by to jejich důvěryhodnost.
Pokud by nová sněmovna – kde by bylo ANO dost silné – oba muže nevydala, odsunulo by se stíhání o čtyři roky. „Premiér, který se schoval pod sukně, aby zabránil vyšetření své kauzy, by ale asi také nebyl kdovíjak důvěryhodný.“
To by tedy nebyl, můžeme dodat. To už není dlouho, ale teď by to třeba došlo i lidem, kteří na vytvoření úsudku potřebují úřední razítko.
Každý vláda, s Babišem i bez něj, bude hledat stojedničkovou většinu. „Jít do vlády člověka, který je jednou nohou v kriminále, by ale ČSSD, ODS či lidovci svým voličům vysvětlovali obtížně. Zbývaly by zřejmě okraje politického spektra, komunisti či okamurovci.“ Ale i vláda typu „všichni proti Babišovi“ by ale možná potřebovala podporu sil, jako jsou komunisté a Okamura. Zeman by ji ovšem nemusel jmenovat (pokud bude ještě prezidentem) a mohli bychom se dočkat jeho „úřednické vlády“. Zeman by také mohl zastavit trestní stíhání nebo dát Babišovi milost.
Korecký končí řečnickou otázkou: „Také jste si z těch scénářů nevybrali?“
Rituálně můžeme podotknout, že se to píše v listě, který si Babiš kdysi koupil. To je pro tuto chvíli ale jedno. Tyto otázky nenapadají jen lidi z komentátorského oddělení Mf DNES, ale strašidlo Zemana a Okamury a komunistů pronásleduje mnoho variant vývoje, protože jsou to pramínky poněkud zkažené živé vody, které mohou Babišovu politickou mrtvolu dost dlouho oživovat. Společné je těmto variantám to, že jsou to možnosti zemi škodící a esteticky nechutné.
Společným jmenovatelem, na to nesmíme zapomínat, je ale Babiš. Kdyby byl někým jiným a choval se v minulosti jinak, tak by součástí problému nebyl, ten problém by totiž ani nevznikl. Jenže co by bylo kdyby… Je ale milé, že to v Mf DNES zaznívá, byť ne přímo vyřčeně.
K hypotetickým scénářům ale můžeme přidat i další a nemusí být nutně utopické. Okamura se do sněmovny dostat nemusí a komunisté mohou mít nižší podporu, než uvádějí průzkumy, protože jejich příznivci nemusí při průzkumech odpovídat pravdivě, jak bývalo jejich zvykem. Zeman nemusí být prezidentem, nebo jím nemusí být dlouho. To by změnilo situaci. Důležité je, jestli se Lubomíru Zaorálkovi povede sociální demokraty aspoň trochu zmobilizovat. Poslední dobou se zdá, že jako lídr vystupuje, což trochu zjednodušuje nepřehledný triumvirát Sobotka, Zaorálek a Chovanec. Prezidentská volba by při nějakém těsném výsledku byla důležitější, než bývá. Když vyhraje Babiš a začne se chovat ještě víc nemožně, než je u něj obvyklé, mohl by si Zeman jeho podporou u některých lidí přitížit. Nemusíme to tedy vidět zase tak černě. Odstranit Babiše z politiky chce jen dost práce a trochu štěstí. Kde je dnes konec nezastavitelnému buldozeru voličských srdcí Paroubkovi?