Vláda minulý týden schválila pravděpodobně definitivní podobu zákona o takzvané elektronické evidenci tržeb. Zatímco Bohuslav Sobotka říká, že živnostníci se na pokladny těší, pořádají se různě po republice protestní akce a dle průzkumů chce EET jen zhruba desetina podnikatelů. Chorvatsko – Babišův idol – na EET taky nevydělalo a Pavel Bělobrádek lhal podnikatelům, jak se KDU-ČSL proti pokladnám postaví. Chování vlády je vrcholně pokrytecké a opozice ji má na čem nachytat.
Pokladny nikdo nechce
Ve středu proběhla v Praze před Úřadem vlády demonstrace proti zavedení povinných registračních pokladen, chystají se další akce a sepsaných je již několik petic, které EET odmítají. Podle průzkumu serveru Echo24.cz si zavedení systému přeje pouze desetina českých podnikatelů. Premiér Bohuslav Sobotka se nedávno nechal slyšet, že živnostníci už se na registrační pokladny těší. Možná by stálo za to zjistit, se kterými podnikateli pan premiér mluví. O většinovém mínění však jeho výrok rozhodně nevypovídá a jde o alibistickou snahu o zlepšení image nepopulárního návrhu.
Že se EET podnikatelům po právu nelíbí, poznal na vlastní kůži i šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který měl na začátku týdne rozhovor se zástupci Strany soukromníků ČR. Podle místopředsedy tohoto uskupení Petra Thaisze Bělobrádek souhlasil s argumenty proti pokladnám a přislíbil, že jeho strana návrh nepodpoří. Ve středu jej pak společně se zbytkem koalice lidovci odsouhlasili a poslali do Sněmovny. Takové pokrytectví však v podání KDU-ČSL není ničím novým. Před volbami do Poslanecké sněmovny i nějakou dobu po nich lidovci jednoznačně odmítali, aby Andrej Babiš stanul ve vládě bez lustračního osvědčení. Nakonec však ze svých slibů elegantně vybruslili a zasedli ve vládní koalici právě s Babišem.
Jinde to nefunguje
Babiš už od chvíle, kdy návrh na zavedení EET představil veřejnosti před volbami, dával za vzor fungování a zlepšení výběru daní Chorvatsko, kde systém tamní vláda rozjela od ledna 2013. Článek potvrzující toto tvrzení vyšel v Hospodářských novinách, které odkazovaly na českého podnikatele Zdeňka Honka. Ten za Babišem s tímto nápadem také přišel.
„Například v listopadu 2013 stoupl výběr daní v Chorvatsku oproti roku předtím o 600 milionů kun, v přepočtu asi o dvě miliardy korun,“ citovaly Honka Hospodářské noviny. Chorvatské ministerstvo financí však mluví jinak. Z jeho dat totiž vyplývá, že v roce zavedení EET klesly výnosy DPH o 400 milionů kun, evidence tržeb tedy k lepšímu výběru daní rozhodně nevedla. Negativní dopad uvedení elektronických pokladen do praxe je právě v Chorvatsku velmi viditelný. Kvůli nim zde zkrachovala pětina živnostníků, tím pádem i markantně vzrostla nezaměstnanost. Pokud by něco podobného měla přinést EET i v Česku, máme se patrně na co těšit.
Mezi dalšími příklady zemí, kterými se v tomto Babiš inspiruje, se uvádí například Maďarsko či Bulharsko. Ani tam však tento systém k ničemu dobrému nevedl. V Bulharsku registrační pokladny položily 50 tisíc živností, což znamená v celkovém poměru pětinu. Výsledky z Maďarska zatím nelze příliš průkazně analyzovat, protože tam EET funguje teprve od poloviny loňského roku. Na Slovensku jde o trochu jiný systém. Tam premiér Robert Fico již před šesti lety zavedl klasické registrační pokladny s fiskální pamětí, jejichž data pravidelně kontrolují úředníci z finančního úřadu.
Zákon má trhliny, opozice se nevzdá
Ačkoli zákon prošel jednáním Sobotkovy vlády a byl schválen, najdeme v něm stále mnoho nedokonalostí a děr. Hned devět připomínek k němu například měl Úřad pro ochranu osobních údajů. Podle něj zákon ve svém současném (a asi konečném) znění málo pamatuje na chránění citlivých údajů, které budou v databázi. ÚOOÚ proto žádá, aby byl návrh vládou ještě jednou přepracován.
Kritikou nešetří ani opozice. V čele s Petrem Fialou a Miroslavem Kalouskem jsou pravicové strany odhodlány přijetí zákona zamezit, nebo jej aspoň pozdržet, jak nejdéle to půjde. ODS už odstartovala kampaň proti EET a Petr Fiala hlásí, že občanští demokraté jsou připraveni i na obstrukce: „Málokdy hrozíme obstrukcemi, ale toto je tak závažná věc z hlediska prosperity naší země, že nejsme připraveni jen tak přihlížet tomu, jak si Sobotkova vláda protlačí další útok na podnikatele, a zvlášť drobné podnikatele.“ Lakonicky a téměř bez starostí se k zákonu staví místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který slibuje, že tento návrh nikdy přijat nebude.
(Ne)budem se mít rádi
Dalším, spíše sociologickým, důsledkem honu na podnikatele a živnostníky je šíření nenávistné atmosféry a závisti ve společnosti a „ukazování prstem“ na jednu skupinu obyvatel. S dehonestací živnostníků začala již před pár lety ČSSD, když dnešní ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek prohlásil, že parazitují na zaměstnancích. Image živnostníků coby třídních nepřátel dále podporuje Andrej Babiš, který si na ně brzy pořádně posvítí. Jeho voliči mu tleskají za to, jak s těmi darebáky loupeživými zatočil. A ze slušných živnostníků se stejně jako z těch, kteří podvádí, stávají černé ovce.
Neúcta Sobotkovy vlády vůči voličům je do očí bijící. Neexistují žádné analýzy, které by jednoznačně potvrzovaly pozitivní efekt zavedení EET, na chorvatský model se spoléhat nedá. Andrej Babiš by měl přiznat, že evidence tržeb je sprostou šikanou a absurdní buzerací lidí, kteří jsou motorem našeho trhu. A lidovci? Ti zůstanou u koryta, to jim stačí a ohnou pro to páteř tak, jak bude potřeba.